• Nawilżacz powietrza DreamStation

Symbol: DSXH

Pogrzewany nawilżacz do aparatu DreamStation, przeznaczonyt dla pacjentów, którzy korzystają z terapii oddechowej z użyciem maski. Urządzenie zapewnia optymalny poziom nawilżenia obwodu pacjenta.

Produkt dostępny na zamówienie
550.00
Czas wysyłki 24h
Cena przesyłki 0
Odbiór osobisty 0
Odbiór osobisty 0
REFUNDACJA NFZ - Odbiór osobisty 0
REFUNDACJA NFZ - Kurier FedEx przelew bankowy 8
REFUNDACJA NFZ - Kurier FedEx pobranie 8
InPost Paczkomat 24/7 12.99
Kurier FedEx 16
InPost Paczkomat 24/7 - pobranie 16.67
Kurier FedEx za pobraniem 20
Dostępność 0 szt.

Podgrzewany nawilżacz DreamStation przeznaczony do stosowania dla pacjentów o masie ciała powyżej 30 kg, którzy korzystają z terapii z użyciem maski oddechowej. Urządzenie zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia obwodu pacjenta.

Funkcja nawilżacza powietrza w urządzeniu i terapii

Podczas terapii mogą wystąpić skutki uboczne takie jak uczucie suchości w jamie nosowej, aby zminimalizować dolegliwość można zastosować nawilżacz powietrza, który ogrzewa i nawilża powietrze przekazywane przez przewód do pacjenta.

Czyszczenie i konserwacja

Czynności konserwacyjne nawilżacza powinny odbywać się codziennie i co tydzień.

Codziennie należy opróżnić zbiornik nawilżacza i pozostawić go na powietrzu do momentu wyschnięcia. A następnie ponownie napełnić zbiornik wodą destylowaną. Użycie wody destylowanej zapobiega powstawaniu kamienia na elementach nawilżacza.

Komorę nawilżacza należy czyścić co tydzień, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Do przemycia należy użyć białego octu, a następnie należy dokładnie przepłukać wyczyszczone elementy wodą destylowaną lub bieżącą z kranu. Komorę jest również przystosowana do mycia w zmywarce.

Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do czynności konserwacyjnych i czyszczących wyłączyć urządzenie oraz odczekać ok. 15 minut aby płyta grzejna i woda ostygły- w przeciwnym razie może dojść do poparzenia.

Dane dotyczące środowiska

Temperatura robocza: od 5°C do 35°C

Temperatura przechowywania: od -20°C do 60°C

Wilgotność względna (praca i przechowywanie): od 15 do 95% (bez skraplania)

Ciśnienie atmosferyczne: od 77 do 101 kPa (0 do 2286 m)

Parametry fizyczne

Wymiary (nawilżacz z urządzeniem terapeutycznym): 29,7 x 19,3 x 8,4 cm

Masa (pusty nawilżacz z urządzeniem terapeutycznym i zasilaczem): ok. 1,98 kg

Okres eksploatacji

5 lat

Maksymalne zalecane ciśnienie

25 cm H2 O

Objętość wody

325 ml przy zalecanym poziomie wody

Zgodność z normami

IEC 60601-1 Ogólne wymagania bezpieczeństwa i zasadniczego funkcjonowania dla medycznych urządzeń elektrycznych ISO 8185

Ogólne wymagania dla systemów nawilżania

Parametry elektryczne 

(jeżeli podgrzewany nawilżacz

jest używany z urządzeniem

terapeutycznym firmy

Philips Respironics)

Zużycie prądu przemiennego (AC) (z zasilaczem o mocy 80 W): 100–240 V AC, 50/60 Hz, 2,0–1,0 A

Napięcie znamionowe prądu stałego (DC): 12 V DC, 6,67 A

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym: Sprzęt klasy II

Stopień ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym: Część typu BF stykająca się z ciałem pacjenta

Stopień ochrony przed szkodliwą penetracją wody: Kroploszczelność, IP22

Tryb pracy: ciągły

Zgodność elektromagnetyczna: urządzenie spełnia wymogi normy EN 60601-1-2.

 Płyta grzejna

Temperatura maksymalna: 65°C

Spadek ciśnienia (nawilżacz)

Maksymalnie: 0,6 cm H2 O przy przepływie 60 l/min

Wilgotność

Uzyskiwanamin wilgotność: 10 mg H2 O/l

Czym jest bezdech senny?

Zespół obturacyjnego bezdechu sennego to zaburzenie polegające na pojawianiu się okresowych przerw w oddychaniu podczas snu. Do bezdechu sennego dochodzi wówczas, gdy drogi oddechowe przestają być drożne - może to nastąpić na skutek spadku napięcia mięśni podniebienia, języczka, języka oraz tylniej ściany gardła, nadmiaru tkanki w tylnej części dróg oddechowych czy przez przerost migdałków. W zależności od stopnia upośledzenia napięcia mięśni dochodzi do zmniejszenia prześwitu gardła lub do jego całkowitego zamknięcia, co skutkuje czasowym brakiem przepływu powietrza i niedotlenieniem organizmu. Następuje stan, w którym mózg chorego przechodzi w stan czuwania, ale on sam nie jest świadomy przebudzenia.

Czynniki ryzyka wystąpienia przewlekłego bezdechu sennego

Czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawienia się bezdechu sennego są między innymi krótka szeroka szyja, długie miękkie podniebienie, powiększone migdałki, długi języczek, polipy nosa, skrzywienie przegrody nosowej czy nieprawidłowości anatomiczne w budowie twarzoczaszki, takie jak mała i cofnięta żuchwa. Wystąpieniu bezdechu sprzyja również otyłość, kiedy to tkanka tłuszczowa odkłada się na szyi powodując ucisk gardła, oraz palenie tytoniu i stosowanie innych używek.

Objawy bezdechu sennego

Objawy bezdechu sennego obserwowane nocą to przede wszystkim głośne i nieregularne chrapania połączone z wielokrotną obserwacją bezdechu przez osoby trzecie. Chory śpi snem niespokojnym, przerywanym nagłymi przebudzeniami, którym może towarzyszyć uczucie braku tchu. Osoba dotknięta obturacyjnym bezdechem sennym może często budzić się w nocy aby oddać mocz, mogą również wystąpić zimne poty w obrębie górnej części ciała i lęk towarzyszący zasypianiu.

Objawy jakie chory może zaobserwować w ciągu dnia to nadmierna senność i brak wypoczynku mimo dużej ilości snu. Po przebudzeniu występuje suchość śluzówek jamy ustnej, bóle głowy oraz zmęczenie, które towarzyszy chorej osobie przez resztę dnia. Chory może mieć objawy depresji jest rozdrażniony, ma problemy z koncentracją, skupieniem uwagi oraz koncentracją, co wpływa na konflikty rodzinne oraz problemy w pracy.

Skutki nieleczonego bezdechu sennego

Bezdech senny może prowadzić do schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia i życia takich jak udar, zawał serca, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca. Osoby z nieleczonym obturacyjnym bezdechem sennym stanowią również zagrożenie dla innych, ponieważ ryzyko doprowadzenia do groźnych wypadków komunikacyjnych (w tym zderzeń czołowych), spowodowanych zaśnięciem za kierownicą, wzrasta kilkukrotnie. Z tego powodu osoby nieleczące bezdechu sennego nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych.

Leczenie bezdechu sennego

U osób otyłych bardzo duże znaczenie ma zmiana nawyków oraz utrata wagi - utrata kilkunastu, a nawet kilku kilogramów przyniesie zauważalną różnice. W przypadku łagodnych objawów bezdechu sennego ważna jest regularna pora snu oraz przybranie korzystnej pozycji podczas zasypiania. Należy zrezygnować z leków nasennych, które obniżają napięcie mięśni i mogą powodować nasilenie się objawów bezdechu sennego. Korzystnie wpłynie też unikanie alkoholu oraz papierosów.

Do leczenia wykorzystuje się też aparaty do bezdechu sennego - BiPAP i CPAP. Ich działanie polega na wtłaczaniu przez maskę CPAP (donosową, nosową lub ustno-nosową) powietrza pod ściśle ustalonym niewielkim ciśnieniem, co zapobiega zapadaniu się gardła. Aprat BiPAP dodatkowo rozróżnia fazę wdechu od wydechu i dostosowuje ciśnienie (ciśnienie wydechowe jest mniejsze), co zwiększa komfort spania.

W przypadkach, kiedy do blokady swobodnego powietrza przez gardło dochodzi na skutek np. powiększonych migdałków czy skrzywionej przegrody nosowej, stosuje się zabiegi laryngologiczne w celu ich usunięcia, a w przypadku niewłaściwej budowy anatomicznej twarzoczaszki także aparaty i protezy dentystyczne.  

  • Produkty podobne