Czym są asystory kaszlu?

Asystory kaszlu to urządzenia dedykowane pacjentom niewydolnym oddechowo,
stanowiące doskonałą, bezpieczną alternatywę dla takich zabiegów, jak na przykład odsysanie mechaniczne, drenaż pozycyjny, czy popularne oklepywanie.

W dzisiejszym 
artykule wskażemy, kto zdecydowanie powinien po nie sięgnąć oraz w jaki sposób one 
działają.

W czym pomaga asystor kaszlu?

Asystor kaszlu, znany również pod nazwą „koflator”, to specjalistyczne, zaawansowane urządzenie, które – ujmując rzecz w skrócie – wspomaga odrywanie, przemieszczanie i transport wydzielin zalegających w oskrzelach.

Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu tak 
zwanych wibracji oscylacyjnych, a także ciśnienia oraz podciśnienia, jakie wywierane są na drogi oddechowe. Inaczej mówiąc: jego zadaniem jest imitowanie odruchu odkasływania, który pomoże skutecznie oczyścić układ oddechowy z wydzielin, usuwając 
je z organizmu.

Kto powinien używać asystora kaszlu?

Urządzenie to kierowane jest do osób, u których odruch kaszlowy jest znacznie osłabiony, zazwyczaj wskutek przebytej choroby lub też różnego rodzaju urazów. Korzystają z niego osoby, cierpiące na dystrofię mięśniową, stwardnienie zanikowe boczne, polio, rdzeniowy zanik mięśni lub mające uszkodzony rdzeń kręgowy. Sięgnąć powinni po niego zatem wszyscy, którzy nie mogą samodzielnie odkasływać, przez co narażeni są na zaleganie w drogach oddechowych dużej ilości wydzieliny. Pamiętajmy jednak, że tego typu urządzenia zaleca przede wszystkim lekarz, a ich używanie musi być przez niego regularnie kontrolowane.

Asystor kaszlu CoughAssist E70

Na rynku dostępnych jest wiele asystorów kaszlu, jednak szczególną uwagę zwrócić warto na urządzenie CoughAssist E70, stymulujące naturalny odruch kaszlowy. Odpowiedzialna za jego produkcję firma Philips Respironics zadbała o to, by sprzęt ten był w pełni bezpieczny oraz wyjątkowo skuteczny. Omawiany asystor dedykowany jest pacjentom zarówno dorosłym, jak i młodszym, a jego wysoka jakość potwierdzona została licznymi testami klinicznymi. Jedną z zalet

CoughAssist E70, wyróżniającą go wśród innych 
sprzętów tego rodzaju, jest zintegrowany algorytm Cough-Trak, który dba o to, aby urządzenie było odpowiednio zsynchronizowane z pacjentem, co zwiększa komfort użytkowania i jednocześnie zwiększa skuteczność prowadzonej terapii. Dzięki temu, samo leczenie jest zdecydowanie nieinwazyjne, nie wiąże się z żadnymi trudnościami i współgra z naturalnym rytmem oddychania pacjentów.