Każdy z nas chciałby zawsze być osobą o perfekcyjnym zdrowiu. Niestety, choroby są czymś nieuniknionym w naszym życiu. Musimy zaakceptować ich istnienie występowanie oraz przygotować się na ewentualność, w której konieczne będzie leczenie schorzeń układu oddechowego.

Częste dolegliwości

Jeżeli zaczynamy zastanawiać się, nad tym, jaka dysfunkcja może być pierwszą, która nas dotknie, to choroby układu oddechowego zdecydowanie nie są tym, co przychodzi nam na myśl jako pierwsze. Zazwyczaj twierdzimy, że w pierwszej kolejności narażeni jesteśmy na przeziębienia lub ewentualnie choroby zawodowe. Niestety, coraz częściej więcej osób zmaga się z niewydolnością układu oddechowego. Spowodowane jest to m.in. stale pogarszającym się stanem powietrza w polskich miastach, smogiem, przewianiami, nieodpowiednio dobranym ubiorem do pogody oraz biernym, lub czynnym wdychaniem dymu papierosowego. To właśnie ta ostatnia przyczyna jest najbardziej przygnębiająca, ponieważ osoby, które podatne są na zachorowanie, mają na to bezpośredni wpływ. Najczęściej występującymi dolegliwościami układu oddechowego są: astma, niewydolność oddechowa, angina, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli oraz niestety bardzo powszechne nowotwory płuc.

Leczenie

Choroby układu oddechowego są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Na szczęście, dzięki zaawansowanej technologii używanej w medycynie, występuje coraz mniejsze ryzyko większych uszczerbków na zdrowiu. Bardzo dużą rolę odgrywają przy tym nowoczesne urządzenia np. aparat BiPAP oraz aparat CPAP. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie oddechu u osób, które chorują na bezdech senny oraz niewydolność oddechowa. Działanie aparatów BiPAP i CPAP polega na wdmuchiwaniu powietrza wewnątrz dróg oddechowych, dzięki czemu się one nie blokują. Bardziej zaawansowanym urządzeniem spośród obu wymienionych jest aparat BiPAP, który jest mniej inwazyjny tzn. łatwiej synchronizuje się z oddychaniem i daje większy komfort. Często koniecznością przy leczeniu chorób układu oddechowego może być również zastosowanie leków, a w przypadku nowotworów - chemioterapii.