Sztuczne płuco” powszechnie znane jest pod nazwą respiratora. To bardzo ważne urządzenie medyczne, gdyż jest w stanie wspomóc, a nawet zastąpić pracę układu oddechowego. Niejednokrotnie respirator ratuje ludzkie zdrowie, ale i życie. Warto podkreślić, że może być wykorzystywane zarówno w szpitalu, jak i w domu. Jak działa respirator i kiedy go stosować? To istotne pytania, na które warto znać odpowiedź.

Respirator w szpitalu i w domu

Prace naukowe nad wynalezieniem i skonstruowaniem skutecznego urządzenia do wspomagania pracy płuc trwają już od XV wieku. Niemniej na przełomie wieku XVIII i XIX znacząco się nasiliły, aby w 1928 roku powstało “żelazne płuco”. Od tego momentu maszyna była cały czas unowocześniana i pomniejszana, aby mogła być łatwo dostępna dla pacjentów. Przyczynił się do tego postęp technologiczny oraz rozwój medycyny, które od dłuższego czasu się uzupełniają. Sprawia to, że z respiratora można korzystać we wspomnianym szpitalu oraz domu, a także w karetce. To niezwykle cenne urządzenie, które poprzez wspomaganie układu oddechowego ratuje ludzkie życie. Stało się to możliwe tylko dzięki temu, że dostępne na rynku respiratory są niezawodne, lekkie i małe. Jednocześnie dość poręczne, dlatego nie sprawiają wielu problemów w trakcie koniecznego transportu. Przyczyn wprowadzenia sztucznej wentylacji jest sporo, a wśród nich można wymienić: choroby ściany klatki piersiowej, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby nerwowo-mięśniowe czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). 

Mechaniczne płuco, czyli jak działa respirator?

Ludzki organizm tworzą różne układy, które dla prawidłowego funkcjonowania muszą zachować harmonię. Aby jednak ich podstawowa sprawność została zachowana, płuca i serce muszą prawidłowo pracować. Gdy jest to niemożliwe, z pomocą przychodzi respirator, którego zadaniem jest wsparcie układu oddechowego. Urządzenie to może zostać podłączone do ludzkiego organizmu na dwa sposoby, mianowicie: inwazyjny oraz bezinwazyjny. Pierwszy z nich polega na wykonaniu tracheotomii, czyli zabiegu, w trakcie którego wykonuje się otwór w tchawicy. Następnie zostaje podłączona rura, łącząca ludzkie ciało z maszyną. Sposób bezinwazyjny polega natomiast na wykorzystaniu specjalnych masek. Umożliwiają one zachowanie wentylacji płuc na odpowiednim poziomie. Taka maska nakładana jest na twarz pacjenta.


Respirator to urządzenie medyczne, które w mechaniczny sposób wspomaga lub wymusza samodzielną pracę układu oddechowego. Czas podłączenia do urządzenia ustala zawsze lekarz, uwzględniając stan zdrowia pacjenta.

Zalety dzisiejszych respiratorów, które warto poznać

Respiratory aktualnie dostępne na rynku to niewielkie, poręczne i dość lekkie urządzenia, dzięki czemu można określić je mianem mobilnych. Dodatkowym ich atutem jest niewątpliwie niezawodność, która w tym przypadku jest kluczowa. Kolejną cechą wyróżniającą tę maszynę jest jej funkcjonalność. W zależności od wyboru modelu czy innych cech szczególnych dostępne mogą być następujące opcje: ciśnienie lub objętość oddechowa podawanego powietrza, możliwość regulacji zawartości tlenu w powietrzu oraz wiele innych. Respiratory można w prosty sposób przenosić. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu wzmocnieniu konstrukcji. Tego typu obudowa chroni urządzenie przed wieloma uszkodzeniami mechanicznymi, które nierzadko zdarzają się w trakcie podróży. Dodatkowo część urządzeń tego typu posiada dedykowaną torbę podróżną lub specjalne mocowanie, umożliwiające montaż na przykład na wózku inwalidzkim. Wiele z nich wyposażonych jest w pojemną baterię pozwalającą zachować nieprzerwaną pracę respiratora przy braku zasilania sieciowego przez odpowiednio długi czas. W przypadku niektórych urządzeń czas ten został wydłużony do około 15 godzin. 

Respirator - urządzenie przygotowane z myślą o pacjencie

Interdyscyplinarny postęp medycyny sprawił, że respiratory są niezwykle nowoczesne pod różnymi względami. Wiele z nich ma bowiem możliwość podłączenia u noworodków i jednocześnie u osób starszych. To bardzo często urządzenie mobilne, które może być wykorzystane w wielu warunkach i sytuacjach - nawet, gdy nie ma możliwości podłączenia maszyny do sieciowego zasilania. Ponadto respiratory bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie pacjentów, gdyż będący w ciężkim stanie lub borykający się z chorobami przewlekłymi w wielu przypadkach mogą opuścić szpital, gdy tylko ich stan zdrowia na to pozwala. To także poprawa komfortu życia oraz zwiększenie codziennej aktywności, ponieważ mechaniczna wentylacja polepsza jakość oddychania. Pozwala na regenerację mięśni oddechowych w czasie użytkowania, dzięki czemu znacząco niwelowane są objawy hipowentylacji pęcherzykowej. To zalety, dla których sprzęt ten okazuje się niezastąpiony.  Warto mieć świadomość, jak ważną rolę odgrywa w służbie medycznej oraz jakie korzyści wynikają z jego użytkowania. Jak działa respirator?