Płuca to bardzo ważny organ w ludzkim organizmie. To właśnie one dostarczają nam życiodajnego tlenu. Praca nad zwiększaniem ich objętości powinna być jednym z naszych priorytetów, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Dzięki temu większa ilość tlenu będzie wtłaczana do naszego organizmu, przez co będziemy mieć więcej energii do działania. Sprawdźmy zatem, jakimi sposobami można zwiększyć wydolność płuc.

Ćwiczenia oddechowe

Domowym sposobem, który pozytywnie wpłynie na pracę naszych płuc, jest regularne wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Możemy to robić nawet siedząc na kanapie przed telewizorem. Przykładem prostego ćwiczenia jest wstrzymywanie oddechu. Początkowo nie oddychamy jedynie przez kilka sekund, wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania wydłużamy ten czas nawet do minuty. Wiele poradników o tym, jak dokładnie powinny wyglądać takie ćwiczenia, znajdziemy w sieci. Innym, jeszcze łatwiejszym rozwiązaniem, jest praca nad oddechem przy pomocy specjalnego urządzenia. Gadżet, o którym mowa, to trener mięśni oddechowych. Dzięki niemu możemy wzmacniać mięśnie, odpowiedzialne za oddychanie, co zaowocuje bardziej wydajnym funkcjonowaniem płuc.

Aktywność fizyczna

Drogą do zwiększenia wydolności, która wymaga nieco więcej wysiłku, jest aktywność fizyczna. Wpłynie ona pozytywnie nie tylko na same płuca, lecz na cały organizm. Warto zatem regularnie ćwiczyć. Szczególnie dobroczynne działanie na układ oddechowy mają ćwiczenia aerobowe. Wśród nich możemy wymienić bieganie, pływanie, jazdę na łyżwach lub rowerze czy wioślarstwo. Tego typu treningi sprawiają, że nasze płuca pracują dużo intensywniej niż gdy jesteśmy w stanie spoczynku. Dzięki temu wszystkie komórki naszego ciała otrzymują większą ilość tlenu.

Lekcje gry na trąbce

Ten sposób na poprawę pracy płuc przeznaczony jest jedynie dla wybranych. Nie każdy ma bowiem zdolności muzyczne i polubi grę na trąbce, puzonie, czy innym instrumencie dętym. Gra na jednym z nich niejako wymusza na nas stopniowe zwiększanie wydolności płuc. Jeżeli więc z jakiegoś powodu nie chcemy wykonywać ćwiczeń oddechowych lub aerobowych, możemy spróbować swojego szczęścia na tym obszarze.CZYTAJ RÓWNIEŻ: