Czym różnią się komory inhalacyjne dla dorosłych od tych dla dzieci?

Celem terapii inhalacyjnej jest dostarczenie substancji leczniczej bezpośrednio do układu oddechowego. Podawany lek występuje w formie aerozolu. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania ograniczonej dawki, co korzystnie wpływa na obniżenie możliwości wystąpienia zjawisk niepożądanych. Liczba leków wziewnych, które dostępne są na rynku, systematycznie rośnie. Z tego powodu pojawił się również rozbudowany asortyment różnego rodzaju urządzeń, które umożliwiają przeprowadzenie terapii. Chodzi między innymi o komory inhalacyjne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Czym różnią się od siebie takie komory i jakie funkcje pełnią? Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Komory inhalacyjne w praktyce

Do terapii lekami wziewnymi powszechnie stosowane są inhalatory ciśnieniowe. Lek w postaci gazu uwalniany jest po naciśnięciu dozownika inhalatora. Częstym problemem w tym przypadku jest jednak odpowiednie skoordynowanie wdechu z momentem uwolnienia leku. Najczęściej dotyczy to dzieci. Z uwagi na to powstała komora inhalacyjna, która pozwoliła na wyeliminowanie tego problemu. Komorę można podłączyć do inhalatorów ciśnieniowych w szybki i wygodny sposób, co pozwala na efektywne przyjęcie dawki uwolnionej z inhalatora. Przednia część komory inhalacyjnej zamknięta jest za pomocą zastawki wdechowej, która otwiera się przy wykonywaniu wdechu. Ta część, w zależności od wybranej wersji, wyposażona może być w ustnik lub maskę twarzową. Po naciśnięciu inhalatora następuje uwolnienie dawki leku, która na krótko zostaje zawieszona w komorze inhalacyjnej. Dzięki temu pacjent może przyjmować lek przez jego wdychanie i wydychanie.

Komory inhalacyjne z myślą o dzieciach i dorosłych

Zastosowanie komory inhalacyjnej jest niezwykle istotne z punktu widzenia dzieci, które muszą przyjmować leki z inhalatora ciśnieniowego. Urządzenie pozwala na zwiększenie skuteczności przyjmowanych leków i zmniejszenie ilości wystąpienia ewentualnych powikłań. Nauka odpowiedniej koordynacji przyjmowania leku z inhalatora może być dla dziecka nie tylko pewną trudnością, ale również stresem. Komory inhalacyjne przeznaczone dla dzieci zawierają specjalną maskę twarzową, wyposażoną w miękką poduszkę, która delikatnie spoczywa na twarzy. Wielkość maski można odpowiednio dopasować do wieku dziecka i kształtu jego twarzy. Produkt tego typu można nabyć za  pośrednictwem sklepu internetowego oddychasz.pl. W przypadku osób dorosłych można zastosować komorę inhalacyjną w wersji z ustnikiem. Dorośli mają większą świadomość przyjmowania leków i w lepszy sposób potrafią skoordynować pewne elementy związane z obsługą urządzenia.


W jaki sposób użytkować komorę inhalacyjną?

W przypadku wykorzystywania jej u niemowląt i dzieci należy przeprowadzać terapię w momencie, gdy są one spokojne. Płacz może spłycać oddech, co wiąże się również z ograniczeniem skuteczności prowadzonej inhalacji. W przypadku osób dorosłych cały proces polega na objęciu ustnika ustami i uwolnieniu dawki leku, którą należy przyjąć w (około 2-5) możliwie jak najgłębszych wdechach. Aby komora mogła służyć swojemu użytkownikowi przez długi czas, nie można zapomnieć o systematycznym i dokładnym czyszczeniu urządzenia. Cała zalegająca substancja musi zostać usunięta, ponieważ może doprowadzić do rozwoju bakterii. Aby utrzymać odpowiedni poziom higieny, wystarczy umyć komorę oraz ustnik za pomocą ciepłej wody z delikatnym detergentem. 


Komora inhalacyjna stanowi niezwykle praktyczne i komfortowe urządzenie, umożliwiające przeprowadzenie terapii z lekami wziewnymi. Z uwagi na dostępne na rynku warianty z tego rozwiązania skorzystać mogą zarówno dzieci w każdym wieku, jak i dorośli. Zastosowane materiały zapewniają nie tylko wygodę, ale również całkowitą szczelność i dużą skuteczność. Ponadto łatwy demontaż oraz bezproblemowe czyszczenie zachęcają do dokonania zakupu.