Aparaty do bezdechu sennego są dedykowane pacjentom, u których zdiagnozowano OBS. To choroba występująca najczęściej u osób otyłych, ze skrzywioną przegrodą nosową i innymi zaburzeniami budowy gardła, która objawia się chrapaniem, bezdechami w trakcie snu oraz nadmiernym zmęczeniem w ciągu dnia. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do zagrożenia życia. Aparaty do bezdechu sennego są jednym z najskuteczniejszych sposobów terapii CPAP, dzięki czemu mogą być stosowane nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci.

Co warto wiedzieć o aparatach do bezdechu sennego?

Aparaty do bezdechu sennego, zwłaszcza te przeznaczone do użytku domowego, to kompaktowe, niezajmujące wiele miejsca sprzęty, które bez problemu postawisz przy łóżku. Są nie tylko małe, ale także ciche, dzięki czemu nie zakłócają snu. Co istotne, korzystanie z tego typu urządzeń medycznych jest nieinwazyjne i nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji, pod warunkiem że terapia jest prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Samo działanie aparatów do bezdechu sennego nie jest skomplikowane. Urządzenia medyczne zapewniają pacjentom stałe, generowane przez turbinę dodatnie ciśnienie, które jest podawane przez rurę i maskę oraz utrzymuje drożność dróg oddechowych, co pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia bezdechu spowodowanego zapadaniem tkanek miękkich oraz zapewnić nieprzerwany sen.

Aparaty do bezdechu sennego są alternatywą dla leczenia operacyjnego lub ortodontycznego u osób, u których zdiagnozowano bezdech senny o łagodnym, umiarkowanym albo umiarkowanie ciężkim nasileniu. Jest ono określane przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań polisomnograficznych albo poligraficznych.

Różne rodzaje aparatów do bezdechu sennego – CPAP, autoCPAP i BiPAP

Na rynku znajdziesz 3 rodzaje aparatów do bezdechu sennego. To urządzenia CPAP, autoCPAP i BiPAP. Czym się od siebie różnią?

  • Aparaty do bezdechu sennego CPAP – jedne z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku medycznym. To urządzenia stałociśnieniowe, czyli podające powietrze pod jednym ciśnieniem (bez możliwości zmiany).
  • Aparaty do bezdechu sennego autoCPAP – automatyczne i nowocześniejsze rozwiązania, które są wyposażone w funkcję dopasowywania poziomu ciśnienia do aktualnych potrzeb pacjenta. Dodatkowym udogodnieniem jest również możliwość pracy na minimalnym ciśnieniu w trakcie zasypiania.
  • Aparaty do bezdechu sennego BiPAP – najbardziej zaawansowana propozycja dostępna aktualnie na rynku. Tego typu urządzenia synchronizują się z oddechem pacjenta oraz różnicują ciśnienie podczas wdechu (wyższe) i wydechu (niższe).

To jednak nie wszystko. Należy również pamiętać, że aparaty do bezdechu sennego są zawsze używane razem z maską CPAP, która może być albo nosowa (tylko na nos), albo twarzowa (zakładana na nos i usta). To, który rodzaj wybierzesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji albo zaleceń lekarza prowadzącego.

Efekty korzystania z aparatów do bezdechu sennego

Dlaczego warto zdecydować się na zakup i korzystanie z aparatu do bezdechu sennego? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, nieleczone OBS może nieść za sobą groźne dla zdrowia i życia konsekwencje. Lista potencjalnych powikłań obejmuje między innymi cukrzycę, zawał serca, zaburzenia rytmu serca czy podwyższone ciśnienie krwi. Jak się jednak okazuje, aparaty do bezdechu sennego są również najskuteczniejszym i całkowicie bezpiecznym sposobem na podniesienie komfortu życia pacjentów ze zdiagnozowanym OBS. Dzięki nim:

  • zaczniesz się wysypiać i zapomnisz o zmęczeniu w ciągu dnia,
  • przestaniesz chrapać,
  • zadbasz o prawidłową jakość snu,
  • przestaniesz czuć potrzebę częstego oddawania moczu w nocy,
  • możesz stracić na wadze,
  • zmniejszysz ilość infekcji,
  • poprawisz swoją koncentrację i wydolność umysłową.

Najlepszy aparat do bezdechu sennego, czyli jaki?

Po części teoretycznej przygotowaliśmy dla Ciebie 3 polecane aparaty do bezdechu sennego, które doskonale sprawdzą się do użytku domowego. Wśród nich znajdziesz urządzenia Löwenstein Medical – niemieckiej firmy specjalizującej się w produkcji urządzeń i systemów dedykowanych branży medycznej.

CPAP aparat do bezdechu sennego PRISMA SOFT (WM31650-1110/S) wykorzystuje ciśnienie lecznicze na poziomie od 4 do 20 mbar. Producent, podobnie jak w przypadku pozostałych polecanych modeli, wyposażył urządzenie z funkcję automatycznego uruchamiania po wykryciu oddechu, łagodny start oraz delikatne obniżanie ciśnienia podczas wydechu. Nie zabrakło też cichej pracy, która nie wpływa negatywnie na komfort codziennego snu.

AutoCPAP aparat do bezdechu sennego PRISMA SMART (WM31620-1110/S) został wyposażony w opcję rozpoznawania bezdechu centralnego, spłyconego oddechu, chrapania czy obturacyjnego bezdechu sennego, dzięki czemu może automatycznie dopasowywać ciśnienie do potrzeb pacjenta (dostępny przedział wynosi 4-20 mbar). Co więcej, urządzenie może być używane z zewnętrznych nawilżaczem, gwarantuje cichą pracę, jego obsługa dzięki praktycznym funkcjom i wbudowanemu ekranowi LCD jest intuicyjna i łatwa.

Ostatnim polecanym urządzeniem jest autoCPAP aparat do bezdechu sennego PRISMA 20A (WM29600-1110/S), czyli sprzęt klasy premium, który z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających pacjentów. Model marki Löwenstein Medical ma możliwość podłączenia podgrzewanego przewodu powietrznego prismHYBERNITE. Dodatkowo producent dodał do aparatu wskaźnik DIS, możliwość odczytu statystyk oraz funkcję budzika.

Jaki aparat do bezdechu sennego z nawilżaczem?

Oprócz standardowego aparatu do bezdechu sennego możesz zdecydować się także na urządzenie ze zintegrowanym nawilżaczem. Praktyczny dodatek ma za zadanie chronić błony śluzowe przed wysychaniem podczas snu. Jaki model wybrać? Dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu z oferty BMC Medical, który cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa aparaty do bezdechu sennego z nawilżaczem: RESmart GII oraz RESmart G3.

AutoCPAP aparat do bezdechu sennego RESmart GII to zaawansowany technologicznie sprzęt przeznaczony do użytku domowego. Urządzenie wykorzystuje system wykrywania zdarzeń oddechowych, ma możliwość zmiany czułości oraz funkcję RAMP. Dodatkowo producent wyposażył polecany model w opcję zapisu danych z 365 dni na karcie SD, automatyczne dopasowywanie ciśnienia do wdechu i wydechu (funkcja Reslex) oraz zabezpieczenie przed zalaniem urządzenia w trakcie korzystania z nawilżacza.

Z kolei auto CPAP aparat do bezdechu sennego z nawilżaczem RESmart G3 może pochwalić się dodatkową łącznością bezprzewodową i funkcją podgrzewania rurek. Urządzenie najnowszej generacji pozwala automatycznie dopasować ciśnienie do potrzeb pacjenta, a kompaktowy rozmiar umożliwia umieszczenie sprzętu przy łóżku nawet w małych pomieszczeniach. Do głównych zalet modelu RESmart G3 możemy zaliczyć przyjazny interfejs, przypomnienia o wymianie akcesoriów, wielostopniową redukcję hałasu, funkcję łagodnego narastania ciśnienia oraz kompensację przecieku.

Czy aparaty do bezdechu sennego są objęte refundacją?

Tak, aparaty do bezdechu sennego są objęte refundacją NFZ (kod: P.102), z której można skorzystać raz na 5 lat. Jej wysokość jest uzależniona od wieku pacjenta. Dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia wynosi ona 100%, podczas gdy dla dorosłych – 90%. Warto pamiętać, że refundacja przysługuje osobom ze zdiagnozowanym OBS, czyli obturacyjnym bezdechem sennym, a do jej uzyskania niezbędne jest ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz zlecenie od specjalisty. Może wypisać je neurolog, laryngolog, pulmonolog, kardiolog, geriatra, ftyzjatra albo internista. Limit refundacji wynosi maksymalnie 2100 zł. Jeżeli zdecydujesz się na droższy aparat do leczenia bezdechu sennego, musisz samodzielnie pokryć resztę kosztów.