Cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych to sterylne artykuły jednorazowe, które znajdą zastosowanie zarówno w placówkach medycznych, jak i w domach opieki czy u pacjentów przebywających aktualnie w swoim miejscu zamieszkania. Są bezpieczne w użytku, a ich konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniały maksymalny komfort podczas użytkowania oraz były łatwe we wprowadzaniu do górnych dróg oddechowych. Jak działają cewniki do odsysania wydzieliny, jaki artykuł jednorazowy wybrać oraz czy można kupić go z refundacją NFZ? Dowiedz się, czytając nasz artykuł blogowy.

Czym są i jak działają cewniki do odsysania wydzieliny z górnych dróg oddechowych?

Cewniki do odsysania są prostymi, jałowymi wyrobami medycznymi, z których może korzystać zarówno personel medyczny, jak i opiekunowie pacjentów, którzy w okresie rekonwalescencji przebywają w domu. Mimo wszystko warto pamiętać, że w przypadku korzystania z cewników należy zachować właściwą higienę i szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas wprowadzania wyrobu medycznego do nabłonka tchawicy, aby uniknąć jego uszkodzenia i ewentualnych powikłań. O tym, jak to prawidłowo zrobić, opowiadamy więcej w dalszej części artykułu.

Cewniki do odsysania wydzieliny znajdującej się w górnych drogach oddechowych są przeznaczone dla pacjentów podłączonych do respiratora, czyli wentylowanych mechanicznie. Równie często korzysta się z nich w przypadku pacjentów, którzy oddychają samodzielnie, jednak ze względu na obecność rurki tracheostomijnej (służącej do udrożnienia dróg oddechowych) potrzebują pomocy w odsysaniu mogącej zbierać się wydzieliny. Druga grupa pacjentów najczęściej przebywa nie w placówce medycznej, a w swoim domu, w którym zajmują się nimi opiekunowie.

Różne rozmiary cewników do odsysania

Na rynku znajdziesz cewniki do odsysania wydzieliny z górnych oddechowych w różnych rozmiarach określonych w skali Charriera (CH; długość obwodu przekroju wyrobu medycznego). Konkretna wielkość ma przydzielony określony kolor, aby ułatwić lekarzom, pielęgniarkom i innym członkom personelu medycznego szybkie i łatwe znalezienie potrzebnego artykułu.

  • CH 06 – kolor turkusowy,
  • CH 08 – niebieski,
  • CH 10 – czarny,
  • CH 12 – biały,
  • CH 14 – zielony,
  • CH 16 – pomarańczowy,
  • CH 18 – czerwony,
  • CH 20 – żółty.

Jak wygląda wprowadzanie cewnika do górnych dróg oddechowych?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, cewniki do odsysania muszą być wprowadzane z zachowaniem maksymalnej higieny. Zaleca się, aby opiekun, który się tym zajmuje, zawsze korzystał w trakcie zabiegu zarówno z rękawiczek (jeśli akurat ich zabraknie, można odkazić ręce), jak i maseczki ochronnej. Równie ważne jest zapamiętanie, aby w każdej sytuacji, w której cewnik opuszcza tchawicę, wymienić go na nowy, również wtedy, gdy nastąpiło to w wyniku odruchu kaszlu albo problemów z wprowadzeniem. Ponowne włożenie cewnika do górnych dróg oddechowych może wpłynąć negatywnie na zdrowie pacjenta.

Podczas wprowadzania cewnika do odsysania pacjent powinien znajdować się w półleżącej pozycji. Zaleca się, aby wezgłówek łóżka, na którym leży, został ustawiony pod kątem około 35-45 stopni. Jeśli nie ma możliwości uniesienia oparcia, można użyć do tego poduszek. Kolejnym krokiem jest odkażenie jamy ustnej, aby uniknąć wprowadzenia drobnoustrojów do tchawicy, a następnie, jeśli jest taka konieczność i możliwość – natlenienie, które powinno odbyć się jeszcze przed wprowadzeniem jałowego cewnika do górnych dróg oddechowych (należy wsuwać go ostrożnie, aż do wystąpienia oporu). Po zacewnikowaniu można przystąpić do odsysania śluzu, wykonując obrotowy ruch przy ustawieniu odpowiedniej mocy ssania. Po kilku sekundach należy zrobić przerwę, a po niej ponownie przystąpić do odsysania wydzieliny.

Jakie cewniki do odsysania wybrać?

Na jakie cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Przygotowaliśmy dla ciebie dwa polecane wyroby medyczne z oferty marki Zarys, które różnią się między sobą wymiarami.

Cewnik do odsysania CH 12 dł. 500 mm (50 szt.) został wykonany z miękkiego materiału PCV (wolnego od DEHP), który jest jednocześnie elastyczny. Aby zapewnić pacjentom i komfort, i bezpieczeństwo tworzywo zostało również zabezpieczone przed przypadkowym skręcaniem się, które mogłoby wpłynąć negatywnie na proces odsysania. Akcesorium medyczne ma także zmrożoną powierzchnię, która ułatwia wprowadzenie go do górnych dróg oddechowych, otwartą końcówkę, a także dwa boczne otwory końcowe. Cewnik do odsysania może być używany razem ze źródłami ssania wyposażonymi we własną regulację siły ssania.

Cewnik do odsysania CH 10 dł.400 mm (50 szt.), podobnie jak poprzedni polecany artykuł, jest wykonany z PCV – miękkiego, elastycznego oraz trwałego tworzywa, które jest odporne na złamania i skręcanie podczas użytkowania. Zastosowany materiał jest też wolny od DEHP. Akcesorium medyczne jest sterylizowane tlenkiem etylenu, a jego wprowadzenie jest całkowicie bezproblemowe dzięki zmrożonej powierzchni oraz lekko zaokrąglonej końcówce atraumatycznej. Nie zabrakło też wyraźnego oznaczenia rozmiaru oraz wyżłobionych krawędzi na bocznych otworach końcowych.

Jak wygląda refundacja cewników do odsysania górnych dróg oddechowych?

Czy wiesz, że cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych, podobnie jak wiele innych wyrobów medycznych, są objęte refundacją NFZ (kod zlecenia: P.090)? Dzięki dofinansowaniu od Narodowego Funduszu Zdrowia możesz zakupić miesięczny zapas akcesoriów medycznych dedykowanych zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Łączna liczba cewników do odsysania, którą możesz wykupić w ramach jednorazowej refundacji, wynosi 180 sztuk, przy czym mogą mieć one różne rozmiary. Wyjątkiem są sytuacje, w których pacjent ma również orzeczenie o znacznej niepełnosprawności lub jest dzieckiem, u którego zdiagnozowano nieuleczalną chorobę lub nieodwracalne upośledzenie zagrażające życiu („Ustawa za życiem” 47DN). W takim przypadku ilość cewników do odsysania objętych refundacją jest nieograniczona, ale o ich faktycznej ilości decyduje lekarz wypisujący zlecenie..

Jeżeli chcesz skorzystać z refundacji, to pamiętaj, że NFZ pokrywa 100% ceny wyrobów medycznych z górnym limitem na poziomie 80 groszy. Jeżeli zdecydujesz się na droższe cewniki, to należy dopłacić różnicę w kosztach zakupu. Samo zlecenie może zostać wystawione przez takich lekarzy jak: anestezjolog, laryngolog, neurolog, ftyzjatra, pulmonolog oraz chirurg (w tym też ten onkologiczny, ogólny albo dziecięcy). Zlecenie możesz uzyskać również od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).