Nigdy nie wiemy, jakie sytuacje mogą zdarzyć się w życiu naszym oraz naszych bliskich. Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zasłabnięcie lub inne nagłe dolegliwości, to tylko kilka z możliwości, kiedy przydadzą się nam materiały opatrunkowe oraz apteczka pierwszej pomocy. Warto posiadać przynajmniej dwie apteczki. Jedną w swoim mieszkaniu, a drugą w samochodzie. Mądrym posunięciem jest też zabranie jej ze sobą w podróż lub na dłuższe piesze wycieczki. Zapewnimy sobie w ten sposób bezpieczeństwo i będziemy w stanie udzielić pomocy innym w przypadku niespodziewanego urazu.

Jak dobrać apteczkę?

Apteczka pierwszej pomocy to pojemnik, w którym będziemy przechowywać środki medyczne oraz materiały opatrunkowe. Zawsze musi być ona utrzymana w czystości i porządku, dlatego warto od czasu do czasu zajrzeć do niej i posegregować medykamenty. Sprawdzić jej zawartość oraz upewnić się, że trzymane w niej preparaty nie są przeterminowane lub zużyte. To, co powinno znaleźć się w naszej apteczce, zależy od kilku czynników. najważniejszym z nich jest miejsce, w którym będzie ona przechowywana i używana. Sprzedawcy oferują nam kilka dostępnych rodzajów: apteczki samochodowe, ścienne, przemysłowe oraz domowe.

Najważniejsze elementy

Posiadanie apteczki to pierwszy krok do bycia przygotowanym na różne niespodziewane sytuacje. Jednak ważniejsza jest jej zawartość, ponieważ to ona tak naprawdę określa przydatność zestawu. W skład każdej apteczki powinny wchodzić takie przedmioty jak: przynajmniej kilka par rękawiczek ochronnych, trójkątna chusta, nożyczki ratownicze, plastry różnego rodzaju w różnych rozmiarach, środek dezynfekujący do przemycia ran, folia termoizolacyjna oraz elastyczne i dziane bandaże. Poza tym, w przypadku apteczki używanej w domu, warto skompletować ją z pomocą różnego rodzaju leków pierwszego użytku: środków przeciwbólowych, tabletek na gardło i witamin. Jeżeli apteczka ma znaleźć swoje zastosowanie w samochodzie, to ważnym jej elementem będzie również koc termoizolacyjny, którego zadaniem jest ogrzanie poszkodowanego.