Czy słyszałeś kiedykolwiek o obturacyjnym bezdechu sennym? U pacjentów, u których go zdiagnozowano, można zastosować kilka metod leczenia. Zaliczamy do nich farmakoterapię, operację, która pomoże w skorygowaniu wad anatomicznych w górnych drogach oddechowych, a także korzystanie z aparatu CPAP. Uważa się, że to właśnie ostatnia metoda – zakup profesjonalnego sprzętu medycznego – jest nie tylko skuteczna, ale także najbezpieczniejsza. Co warto wiedzieć o aparatach CPAP? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Obturacyjny bezdech senny – co to takiego?

Obturacyjny bezdech senny, nazywany skrótem ONS, to schorzenie, w którym zamykanie się światła górnych dróg oddechowych sprawia, że dochodzi do wielokrotnego zatrzymania lub spłycenia oddychania podczas snu. Tego typu objawy odbijają się negatywnie na samopoczuciu i zdrowiu chorego – sprawiają, że pojawiają się problemy z koncentracją i sennością w ciągu dnia, zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, mogą prowadzić do depresji i zaburzeń emocjonalnych czy impotencji. Dodatkowo w nocy pojawiają się takie objawy jak kołatanie serca, chrapanie, wzmożona potliwość, duszność, zgaga czy suchość w jamie ustnej.

Co warto wiedzieć o aparacie CPAP?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej – aparat CPAP jest uważany za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Potwierdzają to liczne opinie nie tylko lekarzy, ale także pacjentów, którzy wypróbowali już urządzenie CPAP. Co to takiego? To kompaktowy sprzęt medyczny, który umieszcza się przy łóżku chorego. Jest on wyposażony w aparat, który nieustannie pompuje powietrze, oraz maskę zakładaną do snu. Oba elementy są połączone rurką, która dostarcza bezpośrednio do ust i nosa pacjenta powietrze pod dodatnim ciśnieniem. Dzięki temu drożność górnych dróg oddechowych ulega poprawie, a negatywne skutki obturacyjnego bezdechu sennego są stopniowo redukowane.

Samo działanie aparatu CPAP jest dość proste – zastosowane ciśnienie dodatnie pozwala utrzymać gardło i język w odpowiedniej, zdrowej pozycji, chroniąc tym samym przed ich zapadaniem i wystąpieniem objawów bezdechu sennego.

Urządzenie CPAP – kto powinien kupić aparat?

Zakup urządzenia CPAP jest polecany osobom dorosłym, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny. Dotyczy to stopnia lekkiego, umiarkowanego i umiarkowanie ciężkiego określonego przy użyciu AHI. Co więcej, aparat CPAP jest również rekomendowany i pacjentów, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Aparaty CPAP – co dają?

Specjaliści uważają, że pozytywne efekty wynikające z korzystania z aparatów CPAP są odczuwalne już od pierwszej nocy. Na co mogą liczyć pacjenci, którzy zdecydowali się na właśnie taką metodę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego? Przede wszystkim na spokojny, nieprzerwany sen, który ma wpływ na codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo aparaty CPAP pozwalają:

  • zmniejszyć chrapanie poprzez zapewnienie drożności górnych dróg oddechowych w trakcie snu,
  • zmniejszyć ryzyko związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, w szczególności z zawałem,
  • zredukować problem z uczuciem senności w ciągu dnia,
  • poprawić ogólne zdrowie pacjenta.

To jednak nie koniec! Aparaty CPAP pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy oraz wspomagają proces rozrzedzania krwi i redukcji obrzęków obwodowych, dzięki czemu pacjent coraz rzadziej korzysta z toalety w nocy. Dodatkowo urządzenia CPAP są uznawane za skuteczne wsparcie leczenia nie tylko ONS, ale także innych chorób współistniejących (zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań).

Skuteczność leczenia CPAP – czy aparat rzeczywiście działa?

Jak najbardziej – urządzenie CPAP przynosi widoczne efekty. Aparat jest najlepiej akceptowalny u pacjentów z najbardziej nasilonymi objawami bezdechu sennego. Powód jest prosty – chorzy są chętni, aby próbować nowych metod, które pomogą im w uporaniu się z negatywnymi skutkami OBS. Zauważono, że na skuteczność leczenia przy użyciu aparatu CPAP ma również wpływ odpowiednie przeszkolenie przez personel medyczny.

Aparat CPAP a refundacja – ile musi zapłacić pacjent?

Lista sprzętów medycznych objętych refundacją jest dość długa. Jak się okazuje – Narodowy Fundusz Zdrowia może również pokryć część kosztów zakupu aparatu CPAP. Jak skorzystać z tej możliwości? Podstawą jest uzyskanie diagnozy od lekarza prowadzącego potwierdzającej obturacyjny bezdech senny. Kolejnym krokiem jest wystawienie zlecenia (ważnego bezterminowo) na urządzenie CPAP – na aparat możesz uzyskać je od kilku specjalistów:

  • neurologa,
  • laryngologa,
  • pulmonologa albo ftyzjatry,
  • internisty (specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych).

Następnie pacjent powinien potwierdzić zlecenie w oddziale NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania i zrealizować je w wybranym sklepie, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należy pamiętać, że refundacja wynosi 90% w przypadku urządzenia CPAP dla dorosłych i 100% dla dzieci.