Choroby układu oddechowego to spory problem dla chorego i personelu medycznego, gdyż proces oddychania zaliczany jest do nadrzędnych potrzeb ludzkiego organizmu. Z tego też względu branża medyczna oferuje coraz to nowsze urządzenia, aby choć odrobinę poprawić pacjentom jakość życia. Przyczynia się do tego nie tylko postęp technologiczny, ale i dostępność urządzeń medycznych. Znacznie częściej dostosowywane są one także do użytku domowego, dzięki czemu chorzy mogą liczyć na znaczne udogodnienie. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii koncentratora tlenu. Czym jest to urządzenie, do czego służy i przede wszystkim, czym różni się od respiratora?

Koncentrator tlenu - co warto o nim wiedzieć?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne stosowane w przypadku leczenia chorób płuc, zwłaszcza w przypadku POChP. Warto podkreślić, że - wbrew pozorom - jest bardzo powszechne. Wykorzystywane jest bowiem głównie w szpitalach, innych placówkach medycznych czy też w warunkach domowych. Celem działania koncentratora jest dostarczenie tlenu do organizmu. Proces ten nazywany jest tlenoterapią. W trakcie jego trwania uzupełniany jest poziom tlenu. Jest to konieczne, zwłaszcza gdy ludzki organizm nie jest w stanie sam tego zrobić. To dość częsta sytuacja obserwowana w przypadku chorób związanych z układem oddechowym.


Warto podkreślić, że koncentrator charakteryzuje się dość prostą, ogólną zasadą działania. Pobiera tlen z otoczenia, który jest następnie między innymi: filtrowany, nawilżany, oczyszczany oraz skoncentrowany. To tylko część z procesów składających się na funkcjonowanie tego urządzenia medycznego. Tak powstaje gotowy produkt, który dostarczany jest bezpośrednio do płuc pacjenta. Należy zauważyć, że wysokiej jakości, skuteczny koncentrator tlenu jest w stanie wytworzyć powietrze zawierające około 90% tlenu. Dzięki temu podnosi się efektywność wykonywanej terapii tlenowej.

Dlaczego tlenoterapia jest tak ważna?

Koncentratory to urządzenia medyczne stosowane w różnych dziedzinach. Obecne są w wielu dyscyplinach sportu, kosmetologii czy kulturystyce. Najistotniejszym obszarem, w jakim wykorzystywana jest tlenoterapia, to bez wątpienia medycyna. Większości z nas może się wydawać, że tlenoterapia dedykowana jest wyłącznie osobom borykającym się z chorobami układu oddechowego. Nic bardziej mylnego! Wspomniana tlenoterapia może być stosowana w wielu schorzeniach, obejmujących między innymi choroby układu krążenia, czyli: dusznicę bolesną, choroby tętnic, niewydolność krążenia i wiele innych. Metoda ta wykorzystywana jest także w przypadku schorzeń onkologicznych oraz chorób dotyczących problemów z oddychaniem, aby wzmocnić organizm, poprawić jakość życia czy jakość prowadzonego leczenia. Tlenoterapia to bardzo uniwersalna metoda wspomagająca funkcjonowanie organizmu, dlatego zdecydowanie warto z niej korzystać!

Skoncentrowany tlen w koncentratorze może również przyspieszyć proces gojenia się ran. Ponadto, podnosi poziom regeneracji po wysiłku, a także wydolność organizmu, spowalnia procesy starzenia i poprawia sprawność umysłową. Ciągły stres, problemy z koncentracją czy przewlekłe zmęczenie mogą być zatem przyczynami skłaniającymi do skorzystania z tlenoterapii.

Koncentrator tlenu a respirator - różnice

Koncentrator tlenu to produkt medyczny, którego zadaniem jest pobranie powietrza wraz z tlenem. Aparat pobiera powietrze z otoczenia, w skład którego wchodzi tlen (21%), azot (78%) oraz śladowe ilości innych gazów (ok. 1%). Następnie koncentrator absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen w stężeniu przekraczającym 90%. W efekcie pacjent otrzymuje wysoko skoncentrowany tlen, który poprawia parametry oddechowe, stabilizuje nadciśnienie płucne oraz ogólny komfort życia. Urządzenie to może być stosowane doraźnie lub długofalowo, w zależności od potrzeb. Warto zauważyć, że na rynku dostępne są koncentratory stacjonarne i przenośne, dzięki czemu każdy odbiorca znajdzie model dostosowany do swoich potrzeb. Respirator to natomiast urządzenie mające na celu wspomaganie pracy mięśni oddechowych lub jej całkowite zastąpienie. Znany jest jako “sztuczne płuco”, gdyż wspomaga funkcjonowanie naturalnych w sposób mechaniczny. Dzięki temu organizm jest w stanie oddychać, nawet gdy stan zdrowia pacjenta jest bardzo ciężki. Czas stosowania respiratora zależny jest od przyczyny problemów zdrowotnych. W przypadku znacznie cięższych chorób może być konieczne podłączenie nawet na całą dobę. Mobilność i niewielkie rozmiary respiratora, a także jego funkcjonalność pozwalają na pracę urządzenia w niemal każdych warunkach. To nowoczesny aparat, który można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Koncentrator tlenu - rodzaje

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które może być użytkowane w wielu miejscach - w domu, w szpitalu, w domach opieki czy w prywatnych placówkach medycznych. Na rynku dostępny jest stacjonarny koncentrator tlenu o zasilaniu elektrycznym. Z tego też względu nie jest to urządzenie mobilne, a pacjent może z niego korzystać tylko w określonym miejscu, np. w domu. Drugim typem koncentratora jest aparat przenośny - może działać zarówno na baterii, jak i podłączony do zasilania elektrycznego. Atutem tego rozwiązania jest możliwość wyjścia (wraz z nim) np. poza salę szpitalną czy dom. Czym jest koncentrator tlenu i czym różni się on od respiratora?