Worki stomijne, jak sama nazwa wskazuje, to specjalistyczne pojemniki dedykowane osobom z wyłonioną stomią. Pozostają niewidoczne pod ubraniem, a ich wodoodporne materiały pozwalają na korzystanie z nich w trakcie kąpieli. Aby jednak zapewnić maksymalny komfort, dyskrecję i higienę, wyroby medyczne powinny pozostawać na swoim miejscu do momentu wymiany. Sprawdź, dlaczego worek stomijny się odkleja i co możesz zrobić, aby to zmienić!

Worek stomijny odkleja się – co może być przyczyną?

Masz problem z trwałością wyrobu medycznego, który się przesuwa i odchodzi od skóry? Zastanawiasz się, dlaczego worek stomijny się odkleja? Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny.

Niewłaściwe dopasowanie worka stomijnego

Problem z odklejającymi się workami stomijnymi można zauważyć u pacjentów, którzy korzystają z niedopasowanych wyrobów medycznych. Może być to albo niewłaściwy rodzaj, albo zbyt duży otwór na stomię. W takiej sytuacji wystarczy wymiana worka.

Nieoczyszczona skóra

W trakcie wymiany worka stomijnego należy zadbać o to, aby dokładnie usunąć pozostałości po poprzednim kleju. Jeżeli pominiesz ten krok, to nowy wyrób medyczny nie będzie w stanie dobrze przylegać do skóry, a co za tym idzie – pojawi się problem z odklejającym się workiem stomijnym.

Sucha, podrażniona skóra

Czasami worek stomijny odkleja się nie z powodu niewłaściwej techniki aplikacji czy rezygnacji z czyszczenia, a ze względu na kondycję skóry. Przesuszenia, zaczerwienienia i podrażnienia powinny być konsultowane z lekarzem, ponieważ prawidłowy stan miejsca w okolicach stomii nie powinien różnić się niczym od pozostałych partii ciała.

Warto również pamiętać, że problemy z często odklejającymi się workami stomijnymi mogą wynikać między innymi ze stosowania niewłaściwych środków do oczyszczania, na przykład benzyny aptecznej, która powoduje zmniejszenie naturalnej wilgotności skóry. Podobnie działa popularny środek antyseptyczny Sudocrem, chusteczki pielęgnacyjne dla niemowląt czy tradycyjne żele i płyny do kąpieli.

Niewłaściwa metoda przyklejania worka stomijnego

Lekarz lub pielęgniarka z pewnością poinformowali Cię w szpitalu, w jaki sposób aplikować wyroby medyczne. Niektórzy jednak zapominają o tym, że worek stomijny należy przyklejać od dołu do góry, mocno dociskając do skóry. Na zakończenie warto delikatnie wymasować miejsca, w których część klejąca styka się ze skórą na brzuchu. W ten sposób w pełni zakryjesz stomię i będziesz mieć pewność, że nawet w trakcie intensywnej aktywności fizycznej nie pojawi się problem z workiem stomijnym, który może odkleić się w najmniej oczekiwanym momencie.

Rezygnacja z rozgrzania części klejącej

Dlaczego worek stomijny się odkleja? Czasami powodem może być pominięcie kroku, w którym rozgrzewasz część klejącą wyrobu medycznego. Zwiększenie jej temperatury sprawia, że po odklejeniu folii ochronnej i przyklejeniu worek stomijny pozostaje na swoim miejscu do momentu zmiany.

Brak pasty uszczelniającej

W niektórych przypadkach odklejające się worki stomijne są spowodowane rezygnacją ze stosowania specjalnej pasty uszczelniającej. Choć nie jest ona obowiązkowa, to pacjenci potwierdzają, że po jej użyciu wyroby medyczne trzymają się o wiele lepiej.

Jak zapomnieć o odklejających się workach stomijnych? Zobacz, jak je prawidłowo zakładać

Wiesz już, dlaczego worek stomijny się odkleja. Zazwyczaj najprostszym sposobem na zapomnienie o tym nieprzyjemnym problemie jest nauka prawidłowego przyklejania specjalnego pojemnika. Już teraz warto podkreślić, że z czasem robi się to coraz łatwiejsze, a Ty nabierasz wprawy. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość.

Jak przykleić worek stomijny, aby się nie odklejał? Podstawą jest zadbanie o skórę wokół stomii – powinna być zdrowa, niezaczerwiona i nieprzesuszona. W celu oczyszczenia tej części brzucha warto stosować delikatne pianki dedykowane pacjentom po zabiegu wyłonienia stomii. W ten sposób usuniesz pozostałości po kleju z poprzedniego worka stomijnego i przygotujesz skórę na aplikację nowego.

Kolejnym krokiem jest docięcie wyrobu medycznego do rozmiaru stomii, pamiętając o marginesie 1-2 cm. Za mała lub za duża średnica otworu może prowadzić do odklejania się worków stomijnych i przeciekania, czego z pewnością wolisz uniknąć. Użyj pasty uszczelniającej, a następnie rozgrzej w dłoniach część klejącą i usuń folię ochronną.

Rozszerz ostrożnie worek i przyklej go od dołu w taki sposób, aby stomia znalazła się w środku wyciętego wcześniej otworu. Wymasuj ostrożnie wyrób medyczny i upewnij się, że został doklejony na całej powierzchni skóry. Gotowe! Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami ryzyko, że worek stomijny będzie się odklejać, jest minimalne.