Uciskowe podkolanówki i pończochy, to podobnie jak rajstopy niezwykle pomocne wyroby medyczne, wspierające prawidłowe krążenie krwi w kończynach dolnych. Przeznaczone dla kobiet i dla mężczyzn, są dostępne w różnych wersjach i rozmiarach. Wysokiej jakości tkaniny pozwalają na codzienne stosowanie pończoch i podkolanówek oraz ich wielokrotne pranie, bez obaw o uszkodzenie cienkich włókien materiału.

Kłopotliwe żylaki – pończochy uciskowe w profilaktyce na co dzień

Wskazaniami do stosowania pończoch uciskowych są: uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, widoczne pajączki i niewielkie, słabo widoczne żylaki. Tego typu pończochy są także zalecane przy tendencji do żylaków podczas ciąży, a także jeśli cierpisz na obrzęki wieczorne lub zakrzepowe zapalenie żył. Pończochy uciskowe są pomocne po leczeniu ambulatoryjnym i zabiegu chirurgicznym żylaków, w zatorach wywołanych brakiem ruchu oraz lipodemii, czyli zaburzeniach rozkładu tkanki tłuszczowej.

Pończochy uciskowe należy nosić przez cały dzień i zdejmować przed snem. Ten rodzaj profilaktyki chorób żylnych jest nazywany terapią kompresyjną, czyli wykorzystaniem ucisku stopniowanego dzięki użyciu specjalnych, elastycznych wyrobów medycznych. Niezwykle istotny jest sposób nakładania pończoch. Należy to robić w pozycji leżącej, rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Powinny być zakładane od palców z równomiernym rozłożeniem pończochy na stopie. Idealnie dopasowane na pięcie, a następnie na nałożone i wygładzone na łydce aż nad kolano. Podstawową zasadą kompresjoterapii jest stopniowany ucisk, największy przy kostce i malejący w kierunku uda i pachwiny. Zapobiega to zastojowi krwi w naczyniach żylnych i redukuje ryzyko pojawienia się obrzęków oraz zmian takich, jak pajączki, żylaki czy stany zapalne i owrzodzenia skóry.

Podkolanówki uciskowe

Podobnie, jak pończochy, również noszone na nogach podkolanówki uciskowe wpływają korzystnie na krążenie żylne w kończynach dolnych. Są polecane przy przewlekłej niewydolności żylnej, jak też profilaktyce zakrzepów i zatorów. Dobór rozmiaru i stosowanie podkolanówek uciskowych należy skonsultować z lekarzem. To produkty, które mogą być stosowane przez kobiety i przez mężczyzn. Dopasujesz także kolorystykę, ponieważ podkolanówki uciskowe są dostępne w kilku kolorach.

Wśród różnych produktów medycznych pomocnych w kompresjoterapii znajdziesz także skarpety podróżne. Ten rodzaj podkolanówek uciskowych jest szczególnie przydatny dla osób spędzających wiele godzin w ciągu dnia w pozycji siedzącej, zwłaszcza podczas podróży samochodem i samolotem, a także w pracy biurowej. Uciskowe podkolanówki zmniejszają dolegliwości bólowe łydek, a także redukują obrzęki i zapobiegają tworzeniu zakrzepów. Są mocne i trwałe, a parametry ucisku są zawsze podane na opakowaniu.

Pończochy i podkolanówki uciskowe jak dobrać rozmiar

Podkolanówki i pończochy uciskowe na żylaki działają skutecznie, pod warunkiem dobrania dla siebie właściwego rozmiaru. Ważne jest korzystanie z tabeli rozmiarów, jakie zamieszcza zazwyczaj w opisie czy na opakowaniu każdy producent. Wszelkiego rodzaju pomiary należy wykonywać rano, kiedy nogi są wypoczęte i nie ma na nich obrzęków. Należy to zrobić w pozycji stojącej. Drugą istotną informacją jest wybranie produktu medycznego o odpowiednim dla siebie sposobie kompresji/sile ucisku.

Jak dobrać podkolanówki uciskowe? Przede wszystkim należy wyznaczyć obwód nogi nad kostką w jej najwęższym miejscu oraz obwód łydki w najszerszym miejscu, oraz na wysokości około 2 centymetrów poniżej kolana. Jeśli kupujesz podkolanówki profilaktyczne, wystarczy dopasowanie ich na podstawie wrostu oraz wagi.

Dopasowanie pończoch uciskowych również wymaga sprawdzenia kilku wymiarów na nodze. Ważny jest obwód kostki i łydki w najszerszym miejscu oraz 2 centymetry pod kolanem, a także obwód w połowie uda i na wysokości około 4 centymetrów poniżej pachwiny.

Podkolanówki czy pończochy – co wybrać?

Oprócz indywidualnych preferencji, wybór pomiędzy pończochami czy podkolanówkami jest często podyktowany wygodą. Krótsze podkolanówki łatwiej i szybciej założysz na nogi, kiedy spieszysz się rano. Niemniej są kobiety, które zdecydowanie wolą pończochy. Jeden i drugi wyrób medyczny charakteryzuje się różną klasą ucisku. Zazwyczaj podział dotyczy trzech podstawowych klas oraz wersji profilaktycznej.

Stopień ucisku pończoch czy podkolanówek na kończyny dolne powinien być dobrany indywidualnie, najlepiej przez lekarza, który określi go na podstawie przeprowadzonych badań. Zawsze kupuj pończochy czy podkolanówki lecznicze kompresyjne w punktach medycznych. Wyroby w wersji profilaktycznej również najczęściej zleca lekarz. Ich działanie pomaga osobom, długotrwale przebywającym w pozycji siedzącej podczas pracy czy w podróży, dlatego są chętnie stosowane przy częstych obrzękach, zmęczeniu i uczuciu ciężkości nóg.

Pończochy i podkolanówki znajdziesz w różnych kolorach takich, jak jasny beż, szarość, biel czy czerń. Dostępne są także modele bez palców. Zaleca się, aby z tego typu produktów medycznych korzystać przez około sześć miesięcy, gdyż częste stosowanie, pranie i rozciąganie może obniżyć ich właściwości lecznicze. Producenci oferują najlepsze gatunkowo materiały o wysokiej estetyce, które można nosić na co dzień do spódnicy czy sukienek. Dzięki temu wyglądasz pięknie i jednocześnie dbasz o zdrowie swoich nóg.

Jak każdy wyrób medyczny, również pończochy i podkolanówki mają pewne ograniczenia w stosowaniu. Dlatego zanim kupisz jakikolwiek produkt, przeczytaj również informację na temat określonych w opisie przeciwwskazań.