Przy zakupie wózka inwalidzkiego warto wziąć pod uwagę zarówno rozmiary pojazdu, jak i wagę, kształt sylwetki i poziom aktywności użytkownika. Do tego typu sprzętu medycznego można także zamówić specjalne akcesoria. Jego funkcjonalność zwiększają także odpowiednie dodatki i zastosowane rozwiązania techniczne, o które warto zadbać przy wybieraniu wózka. Dowiedz się także, ile kosztuje wózek inwalidzki elektryczny, który znacząco podnosi komfort życia osoby chorej ze znacznie ograniczoną sprawnością ruchową.

Jaki wózek inwalidzki wybrać?

Różne rodzaje wózków inwalidzkich pozwalają dopasować go do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Ich zadaniem jest ułatwienie codziennego życia i podniesienie jego komfortu przy wykonywaniu podstawowych czynności. Muszą być również w pełni bezpieczne i wygodne zarówno podczas użytkowania w domu, jak i na zewnątrz. Podstawowym kryterium wyboru jest napęd, czyli wybór wózka napędzanego manualnie lub w wersji elektrycznej czy hybrydowej.

Różne rodzaje wózków to między innymi klasyczne wózki ręczne o uniwersalnych parametrach lub wózki aktywne przeznaczone dla osób, które często i dużo się przemieszczają. Tego typu sprzęt należy do lekkich i wytrzymałych oraz umożliwia zmiany niektórych parametrów, służących optymalnemu ułożeniu ciała. Można również zamówić personalizowane wózki aktywne, które wykonane dla konkretnego użytkownika będą mieć dodatkowe elementy wyposażenia odpowiednio dopasowane do jego potrzeb.

Dostępne na rynku wózki inwalidzkie składane można w łatwy sposób przenosić i transportować. Z kolei modele sportowe wyróżniają się charakterystyczną budową, umożliwiającą uprawianie różnych dyscyplin sportowych. Można także znaleźć wózki inwalidzkie terenowe z oponami zapewniającymi bezpieczny transport niezależnie od rodzaju podłoża. Do wózków można dokupić specjalne poduszki pneumatyczne przeciwodleżynowe oraz podstawki służące do spożywania posiłków, pisania i czytania.

Jak dobrać wózek inwalidzki?

W zależności od potrzeb użytkownika, do wyboru są wózki pasywne dopasowane do budowy ciała użytkownika i zapewniające najlepszą pionizację. Wózki z napędem elektrycznym są przeznaczone głównie dla osób ze znaczną niepełnosprawnością. Każdy użytkownik powinien mieć wózek dobrany zarówno do swojej sylwetki, jak i stanu zdrowia. Regulowana wysokość i nachylenie oparcia oraz odpowiednio wybrana szerokość i głębokość siedziska, pomogą dopasować pojazd do indywidualnych preferencji oraz rozmiarów osoby niepełnosprawnej. Możliwość regulacji obrotu i kąta pochylenia kół oraz wysokości podnóżka zwiększy komfort przemieszczania się i korzystania z wózka.

Zakup wózka warto również skonsultować z lekarzem prowadzącym lub rehabilitantem. Należy również pamiętać o tym, że większość wózków jest używana również na zewnątrz, dlatego należy pozostawić odpowiedni luz na siedzisku, aby po ubraniu odzieży wierzchniej, użytkownik miał zapewnioną wygodę siedzenia. Niezależnie od tego, czy wózek jest przeznaczony dla osoby starszej czy dla niepełnosprawnego dziecka, powinien zapewniać użytkownikowi całkowite bezpieczeństwo i komfort.

Możliwość dopasowania akcesoriów i elementów wyposażenia pozwoli także na lepsze wykorzystanie sprzętu na co dzień. Wśród dodatkowych lub specjalnych rozwiązań technicznych wykonywanych na zamówienie są koła pompowane lub pełne, łamane oparcie, podłokietniki i zagłówek wykonane według potrzeb, a także dodatkowa poduszka. Jeśli wózek będzie używany na nierównych nawierzchniach, warto zadbać o to, aby był wyposażony w dobrej jakości amortyzatory i hamulce. Na spacerach przydadzą się także dodatkowe kieszenie i schowki na drobiazgi. Często przewożony wózek powinien być natomiast lekki, dlatego sprawdzą się pojazdy z aluminiową konstrukcją. Warto zadbać także o to, aby tapicerka była łatwa do czyszczenia i niepalna.

Czy wózek inwalidzki jest refundowany?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszty zakupu wózka. Aby starać się o refundację, należy uzyskać zlecenie wystawione przez lekarza. Najczęściej są to lekarze specjaliści w dziedzinie geriatrii, neurochirurgii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i dziecięcej, neurologii i reumatologii, a także ortopedii, rehabilitacji, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii. Do wystawienia zlecenia na wózek inwalidzki ręczny mają także uprawnienie lekarze medycyny rodzinnej w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast zlecenie na wózki specjalne czy ze stopów lekkich musi pochodzić od lekarza specjalisty.

Po weryfikacji danych pacjenta i ubezpieczenia, następuje potwierdzenie zlecenia, a następnie można je zrealizować w dowolnym sklepie z artykułami i sprzętem medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Standardowy wózek inwalidzki ręczny przysługuje osobie dorosłej raz na 5 lat, a dziecku raz na 3 lata. W zależności od rodzaju wózków obowiązują limity dofinansowania oraz refundacji na naprawy wózków. Jeśli więc cena wybranego modelu wózka mieści się w limicie, użytkownik może otrzymać go za darmo. Wózek inwalidzki może być także refundowany z innego źródła, jak na przykład PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jakie są ceny wózków inwalidzkich?

Koszt zakupu wózka inwalidzkiego jest uzależniony zarówno od zastosowanej technologii produkcji, jak i wyposażenie, akcesoriów i funkcji dodatkowych. Ceny kształtują się od kilkuset złotych za standardowy wózek stalowy do kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy za nowoczesny wózek z napędem elektrycznym. Kwota, otrzymywana w ramach refundacji jest odliczana od ceny wózka zakupionego w sklepie.