Choroby nerwowo-mięśniowe, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i wiele innych chorób sprawia, że konieczne bywa nieinwazyjne wspomaganie oddychania z użyciem sprzętu medycznego. Oznacza to, że chory w trakcie takiej terapii stosuje maskę ustno-nosową lub maskę nosową. Za ich pośrednictwem do płuc pacjenta trafia powietrze  pod zwiększonym ciśnieniem. To metoda o wielu zaletach, które zdecydowanie warto poznać, nim konieczne okaże się zastosowanie leczenia zaburzeń oddechowych.

BiPAP a CPAP w leczeniu zaburzeń oddechowych

W leczeniu zaburzeń oddechowych wykorzystuje się dwa rodzaje urządzeń, mianowicie BiPAP i CPAP. Urządzenia BiPAP posiadają dwa poziomy ustawienia ciśnienia, czyli: zalecane ciśnienie do wdechu (IPAP) i niższe ciśnienie do wydechu (EPAP). Dzięki nim pacjentowi znacznie łatwiej oddychać. Dodatkowo urządzenia medyczne BiPAP są bardziej zaawansowane technicznie. Często posiadają dodatkowe czujniki, a także mogą pracować na licznych, różnorodnych ustawieniach. Integralną częścią tego urządzenia może być nawilżacz powietrza, dzięki czemu komfort pacjenta jest znacznie wyższy.


CPAP to natomiast urządzenia medyczne generujące powietrze charakteryzujące się stałą wartością ciśnienia. Muszą być zaprogramowane dokładnie pod indywidualne potrzeby każdego chorego. Chcąc utrzymać odpowiedni poziom ciśnienia, które jest stałe przez cały czas, konieczne jest właściwe dopasowanie maski do cech anatomicznych pacjenta. Pojawiające się przecieki negatywnie wpływają bowiem na proces leczenia.

Kiedy stosuje się nieinwazyjną wentylację płuc?

Decyzja o podjęciu leczeniu zaburzeń oddechowych poprzez stosowanie nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej leży po stronie lekarza. Jej przebieg oraz parametry urządzenia są ściśle związane ze stanem zdrowia pacjenta, a także z jego indywidualnymi potrzebami. 


Metodę nieinwazyjnej wentylacji płuc stosuje się u pacjentów w niewydolności oddechowej, która może być spowodowana licznymi chorobami. Najczęściej to choroby nerwowo-mięśniowe, rozstrzenie oskrzeli, hipowentylacja otyłych czy POChP.

Wentylacja nieinwazyjna pozwala m. in. na zmniejszenie zmęczenia mięśni oddechowych, poprawę utlenowania krwi, poprawę komfortu życia chorych, a w wielu przypadkach umożliwia przeniesienie opieki nad chorym przewlekłym ze szpitala do przyjaznego, domowego otoczenia.

Zalety urządzenie BiPAP

Ultranowoczesne urządzenia, takie jak DreamStation AVAPS 30 marki Philips Respironics, są w stanie poznać wzorce oddechowe chorego. Dzięki temu minimalizowane jest stosowane wsparcie oddechów, a także ciśnienie generowane przez aparat. Produkt ten dopasowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta, a wszelkie zmiany ciśnień są dla niego całkowicie niezauważalne. Kolejną, równie kompaktową pod względem wielkości propozycją, jest model DreamStation S/T marki Philips Respironics. Produkt ten, podobnie jak DreamStation AVAPS 30, wychodzi naprzeciw potrzebom pacjenta. W trakcie jego użytkowania urządzenie dopasowuje się do wzorców oddechowych pacjenta. Aparat ten kontroluje jednocześnie niezbędne parametry, dlatego stosowana terapia może być skuteczna i prowadzona na zadowalającym poziomie.


BiPAP to nowoczesny faworyt w leczeniu zaburzeń oddechowych

Urządzenia medyczne BiPAP charakteryzują się zwiększoną wydajnością, obecnością intuicyjnych trybów wentylacji, a także konstrukcją dopasowaną do potrzeb wielu pacjentów. Urządzenia te wyróżnia lekka, kompaktowa budowa oraz niezwykle cicha praca. Z tego względu nocny wypoczynek dla chorego i jego najbliższych nie ulega zakłóceniu. To efektywne, proste urządzenia często zaopatrzone w innowacyjne algorytmy wspierające pacjenta na każdym kroku. Rezultaty stosowania BiPAP są z tego względu satysfakcjonujące, podobnie jak możliwość użytkowania tego aparatu długoterminowo u przewlekle chorych. Warto być świadomym tego, jak działają tego typu sprzęty oraz do czego służą. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł będzie w tym cenną wskazówką.