Urządzenia medyczne to niejednokrotnie podstawa kompleksowej opieki nad chorym. Pozwala zadbać o pacjenta pod wieloma aspektami. Jednym z nich jest respirator, zwany także sztucznym płucem. To wyjątkowy produkt, ponieważ jest w stanie wspomóc oraz zastąpić pracę mięśni oddechowych chorego zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Warto poznać zalety tego urządzenia, które niewątpliwie zrewolucjonizowało standardy opieki nad osobami ciężko chorymi.

Respirator - dlaczego jest tak ważny?

Aby ludzki organizm mógł przeżyć, należy zachować prawidłowo funkcjonujący układ krwionośny i oddechowy. Z tego też względu oddziały ratunkowe i duże szpitale wykonujące zabiegi kardiochirurgiczne zaopatrują się w urządzenie medyczne zwane płucosercem. To wysoce wyspecjalizowany produkt. Znacznie powszechniejszym jest respirator, który wymusza czynność oddechową u pacjenta. Odpowiednia podaż tlenu do organizmu sprawia, że zachowane zostają podstawowe czynności wielu narządów, a leczenie jest podtrzymywane na odpowiednim poziomie.


Sztuczne płuco stosowane jest u osób, które ucierpiały w wypadku oraz u chorych mających między innymi problem z przewodnictwem nerwowo-mięśniowym. Wszelkie, poważne zaburzenia oddychania są podstawą do rozważenia wprowadzenia terapii z wykorzystaniem respiratora. Produkt ten wymusza w sposób mechaniczny wentylację, która - dzięki postępowi technologicznemu - może być stosowana w domu! Leczenie w warunkach domowych bardzo często poprawia komfort życia wielu pacjentów, dlatego zakup tego urządzenia będzie jak najbardziej właściwą inwestycją.

Respirator w domu - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim urządzenie to powinno spełniać określone parametry oraz być dopasowane do potrzeb pacjenta. Jednocześnie aparat musi być prosty w obsłudze, a posiadane funkcje nie powinny być zbyt skomplikowane dla osób nieposiadających wykształcenia medycznego. Kryterium, jakie musi spełniać respirator domowy, to także niezawodność, ponieważ to kluczowy aspekt dla zachowania zdrowia i życia każdego pacjenta.


Domowy respirator powinien mieć możliwość pracy w kilku trybach, aby zapewnić ciągłość wentylacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy pacjent wymaga długotrwałego podłączenia do aparatu. Ważne jest, aby był wyposażony w pojemną, wysokiej jakości baterię oraz opcję podłączenia do dowolnego zasilania sieciowego. Dzięki temu osoby mobilne mogą prowadzić w miarę normalny tryb życia, również poza domem. Ważnym elementem tego urządzenia są alarmy, które w odpowiednim czasie sygnalizują niebezpieczne sytuacje wymagające interwencji. Nowoczesne aparaty do mechanicznej wentylacji są w stanie wykryć nagły wzrost ciśnienia w układzie oddechowym, problemy z zasilaniem sieciowym i wiele innych.

Cechy wyróżniające nowoczesne respiratory

Duży postęp technologiczny sprawił, że respiratory stosowane są coraz powszechniej poza placówkami szpitalnymi. To bardzo istotne zwłaszcza dla pacjentów zmuszonych ze względu na stan zdrowia do ciągłego jego użytkowania. Opuszczenie placówki medycznej niejednokrotnie poprawia stan psychiczny chorego, ale i pozytywnie wpływa na jego stan zdrowia oraz dalszy proces leczenia.


Nowoczesne respiratory charakteryzują się kompaktową i odpowiednio wzmocnioną budową, dzięki czemu są to mobilne urządzenia medyczne. Dodatkowym atutem jest coraz mocniejsza bateria zamontowana w aparacie. Kolejną cechą, którą warto podkreślić, jest jego niska waga, cicha praca oraz bardzo często praktyczna torba dołączona do gotowego zestawu. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na dostępność, ale i cenę elementów wymiennych, takich jak: filtry, rurki i pozostałe. W zależności od modelu oraz producenta mogą one różnić się okresem przydatności, a to niewątpliwie generuje dodatkowe koszty w budżecie miesięcznym.

Kupując respirator, pamiętaj także o...

Kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu respiratora do domu, jest między innymi cena. Ostateczna decyzja uwzględnia poza tym: mobilność, dostępność dwóch źródeł zasilania, praktyczność, dostęp do nowoczesnych funkcji poprawiających komfort oddychania i wiele więcej. Obowiązkowym punktem w przypadku tego aparatu wydaje się również funkcja blokady mechanicznej, a także włączanej z poziomu programu. Zabezpiecza ustawione parametry dotyczące mechanicznego oddychania, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego pacjenta. W przypadku konieczności długotrwałego stosowania respiratora warto wybrać model, który generuje tylko delikatny szum w trakcie pracy. Taki hałas będzie przyjemniejszy zarówno dla samego użytkownika, jak i pozostałych domowników. To niewątpliwie aspekt, o którym warto pamiętać!


W niniejszym artykule staraliśmy się podpowiedzieć, na co zwracać uwagę podczas wyboru respiratora, zwłaszcza do użytku w domu. Podkreślamy, że urządzenie to powinno być w maksymalny sposób dopasowane do potrzeb chorego, aby można było we właściwy sposób poprawić jego komfort życia w tym trudnym okresie. Jest to możliwe dzięki urządzeniom wysokiej jakości od renomowanych marek.