Głównym zadaniem układu oddechowego jest umożliwienie sprawnej, nieprzerwanej wymiany gazowej. Możemy podzielić go na płuca, które nazywa się właściwym narządem oddechowym, oraz drogi oddechowe, czyli oskrzela, tchawicę, jamę nosową, krtań i gardło. Dziś pod lupę bierzemy najczęstsze przyczyny chorób układu oddechowego oraz omawiamy ich objawy. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym artykułem!

Układ oddechowy – choroby

W przypadku układu oddechowego można podzielić choroby na dwa rodzaje: restrykcyjne i obturacyjne. Czym charakteryzuje się każdy w wymienionych typów?

 • Choroby restrykcyjne wynikają ze zmniejszonej pojemności płuc.
 • Choroby obturacyjne występują w sytuacji, gdy przepływ powietrza w płucach zostaje ograniczony.

Warto również sprawdzić, jakie są najczęściej diagnozowane problemy z układem oddechowym. Na liście chorób, które uznaje się za najpowszechniejsze, znalazły się między innymi:

 • alergie oddechowe (objawy: katar i duszności);
 • astma oskrzelowa (objawy: świszczący oddech, duszności);
 • zapalenie płuc (objawy: wysoka gorączka, uporczywy kaszel, problemy z oddychaniem);
 • zapalenie oskrzeli (objawy: gorączka, katar oraz odkrztuszanie wydzieliny bądź suchy, uporczywy kaszel);
 • przeziębienie (objawy: suchość w nosie, ból gardła, kichanie, katar, podwyższona temperatura);
 • katar sienny (objawy: kichanie, katar, swędzenie w nosie i gardle, łzawienie oczu);
 • gruźlica (objawy: szybkie chudnięcie, ból odczuwalny w klatce piersiowej, wysoka temperatura ciała, kaszel o charakterze przewlekłym);
 • angina (objawy: zaczerwienione gardło, katar, kaszel, ból gardła, chrypka, gorączka);
 • grypa (objawy: ból gardła, suchy kaszel zamieniający się w mokry, dreszcze, wysoka gorączka, osłabienie organizmu, ból głowy);
 • nowotwory płuc (objawy: kaszel, duszności, chrypka, odkrztuszanie wydzieliny z krwią, utrata wagi, świszczący oddech);
 • bezdech senny (objawy: ból głowy rano, suchość w ustach, nieustanne uczucie zmęczenia, drażliwość);
 • ARDS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej (objawy: spadająca saturacja, duszność);
 • POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc (objawy: świszczący oddech, przewlekły kaszel, ropna plwocina, duszność, zmęczenie).

Najważniejsze przyczyny chorób układu oddechowego

Przyczyn chorób układu oddechowego jest naprawdę wiele. Jedną z najważniejszych z nich jest palenie papierosów, i to zarówno czynne, jak i bierne. Dym wydobywający się z artykułu tytoniowego zawiera kilka tysięcy substancji, wśród których znajdują się również te będące bezpośrednim czynnikiem wpływającym na powstawanie nowotworów.

Kolejną przyczyną chorób układu oddechowego są uwarunkowania genetyczne. Mutacje genów w ogromnym stopniu przyczyniają się między innymi do zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli POChP.

Czy wiesz, że bezpośredni wpływ na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego i jego chorób mają zanieczyszczenia środowiska? Nie bez powodu samorządy terytorialne rozpoczęły walkę ze smogiem – może on prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Zanieczyszczenia mogą powodować lub zwiększać ryzyko zachorowania między innymi na nowotwór płuc, astmę czy nawet gruźlicę. Nie bez znaczenia są różnego rodzaju zanieczyszczenia wewnętrzne, które można spotkać w domu czy w pracy.

Prawidłowe odżywianie to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki wielu chorób, w tym także tych związanych z układem oddechowym. To, co każdego dnia ląduje na Twoim talerzu, może chronić lub zwiększać ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby płuc.

Objawy chorób układu oddechowego

Sugerując się listą wymienionych wyżej chorób i ich objawów, można dojść do wniosku, że najczęściej problemy z płucami czy drogami oddechowymi dają o sobie znać poprzez pojawienie się duszności, bólu w klatce piersiowej, kaszlu, chrypki czy świszczącego oddechu. Równie często towarzyszy im katar i zatkany nos, odkrztuszanie plwociny, a w przypadku poważniejszych chorób – krwioplucie.