Ortezy to trwałe i profesjonalne wyroby ortopedyczne, które stabilizują i odciążają stawy lub odcinek ciała. Zastępują najczęściej opatrunek gipsowy. Nazwa powstała od skrótu słów: ortopedyczna proteza. Ortezy stosuje się po urazach i kontuzjach w rehabilitacji pooperacyjnej, jak i w chorobach zwyrodnieniowych. Wśród tych produktów znajdziesz między innymi ortezy stawu barkowego, dostępne w różnych rodzajach.

Różne rodzaje ortez stawu barkowego

Lżejsze od gipsu i wygodniejsze w noszeniu, ortezy doskonale sprawdzają się podczas rekonwalescencji po urazach czy w trakcie terapii chorób związanych z układem kostno-stawowym. Trwałe i nowoczesne wyroby pomagają utrzymać właściwą pozycję stawu barkowego i odciążyć kości, stawy i mięśnie, które uległy kontuzji. Wspierają również utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ortezy stawu barkowego to narzędzie profesjonalnej stabilizacji kończyny górnej. Lekkie i wykonane z oddychalnych materiałów są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, aniżeli tradycyjny opatrunek gipsowy. Dzięki temu redukują ryzyko powstania otarć i odparzeń skóry.

Wśród ortez stawu barkowego znajdziesz między innymi kamizelki ortopedyczne desault obojczykowo-barkowe lewe i prawe na ramię i bark, które sprawdzą się w urazach stawu barkowego i łokciowego. Wśród różnych rozmiarów i rodzajów tych produktów znajdują się także wersje sportowe, aktywnie stabilizujące staw barkowy, ortezy z regulacją przywiedzenia i odwiedzenia, a także ortezy stawu barkowego przeznaczone dla dzieci. Na rynku znajdziesz także ortezy z poduszką rotującą. dostępne są ortezy kompresyjne, stabilizujące, kompensacyjne i korekcyjne.

Kto zakłada ortezę?

Za każdym razem usztywniacz barku wybiera lekarz i dopasowuje go do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz do rodzaju dysfunkcji ruchowej. Ortezy i stabilizatory barku są dostępne w wersji usztywnionej, elastycznej i pośredniej, czyli półsztywnej. Spełniają wiele funkcji i mogą być stosowanie zarówno w przypadku lekkiej kontuzji sportowej, jak też po złamaniach, operacjach i urazach. O czasie noszenia ortezy stawu barkowego zawsze decyduje lekarz prowadzący. Stabilizatory barku poprawiają postawę, usztywniają staw barkowy i odciążają mięśnie.

Profesjonalne ortezy z najlepszych materiałów

Wybierając ortezę, możesz liczyć na wysokiej jakości produkt wykonany ze specjalnych materiałów. Oddychające tkaniny z domieszką lycry zapewniają wygodne noszenie na co dzień. W przypadku kamizelek Desaulta, używa się także oddychającej pianki, obszytej przyjaznym dla skóry materiałem, który odprowadza ciepło i wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu orteza używana również latem nie sprawia dyskomfortu.

Modele z regulacją można w łatwy sposób dopasować do kształtu ciała pacjenta. Anatomiczny system pasów, zapinanych na rzepy jest zaprojektowany tak, aby pacjent mógł też samodzielnie dokonywać niektórych poprawek, ułatwiających korzystanie z nich na co dzień. Do szycia ortez stosuje się także dzianiny z atestem Oeko-Tex, potwierdzającym całkowitą czystość ekologiczną wyrobów włókienniczych i ich kontrolę jakościową na każdym etapie produkcji.

Orteza stawu barkowego jak założyć?

W przypadku ortezy zabezpieczające ramię, przedramię, bark i obojczyk, poprawność jej założenia zawsze należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Samo nakładanie w przypadku kamizelki Desault, polega na ubraniu ortezy na chore ramię, a część przechodzącą pod przeciwległą pachą należy zapiąć na wysokości klatki piersiowej. Dolny, szeroki pas powinien być zapięty tak, aby staw łokciowy tworzył kąt 90°. Następnie należy zapiąć odpowiednie pasy stabilizujące rękę wzdłuż przedramienia oraz nad stawem łokciowym. W celu dopasowania odpowiedniego rozmiaru kamizelki Desault należy dokładnie zmierzyć obwód klatki piersiowej wraz z ramieniem.

Z kolei ortezy stawu barkowego z poduszką rotującą są wyposażone w łatwo odpinające się plastikowe klamry. System mocowania jest dzięki temu łatwy do zakładania, a dla wygody pacjentów, w poduszkach znajdują się specjalne kieszonki, w których można schować drobne przedmioty codziennego użytku, jak telefon, pieniądze, kartę, dokumenty czy klucze.

Ortezy kątowe z regulacją przywiedzenia i odwiedzenia

Tego typu ortezy stabilizują staw ramienny, barkowo obojczykowy i łopatkę. Są polecane - po przebytych urazowych uszkodzeniach stawu ramiennego, barkowo obojczykowego i łokciowego, które były leczone zachowawczo lub operacyjnie. Ortezę stosuje się także w ostrych i przewlekłych zespołach bólowych stawu ramiennego i barku. Ich anatomiczny kształt umożliwia idealne dopasowanie ortezy do ciała pacjenta. Systemy pasków pozwalają na regulację zakresu ruchów i uniwersalne dopasowanie na prawą i lewą stronę. Przy doborze odpowiedniej ortezy z regulacją odwiedzenia i przywiedzenia ważny jest pomiar obwodu ramienia dokonywany przy zgiętym łokciu.

Wybierając natomiast ortezę kątową z regulacją odwiedzenia stawu barkowego należy zmierzyć obwód w pasie raz wzrost pacjenta. Tego typu modele mają specjalne taśmy ramienne i podparcie dłoni wyposażone w regulację wysokości. Szeroki pas, pelota z usztywniającymi fiszbinami, przeguby skokowe, platforma i klamry mocujące zapewniają dobranie odpowiedniego ustawienia, dla najwyższego komfortu użytkownika. Umożliwia to także uzyskanie elastyczności wyrobu w płaszczyźnie pionowej i zapewnia właściwą sztywność w płaszczyźnie poziomej. Wodoodporne materiały ułatwiają zachowanie właściwej higieny i komfort noszenia ortezy na co dzień.

Czy orteza jest refundowana?

Ortezy stawu barkowego, podobnie, jak inny sprzęt do rehabilitacji są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zlecenie na daną ortezę stawu barkowego wystawia lekarz specjalizujący się w dziedzinie rehabilitacji medycznej, ogólnej lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu. Poszczególne produkty medyczne są oznaczone kodami (w przypadku ortez stawu barkowego są to L.051, L.052 czy L.053), co wiąże się także z limitem finansowania. Standardowo w przypadku dzieci do 18 roku życia refundacja wynosi 100%, a ortezy dla dorosłych w wysokości 90%.