Proste w użyciu pulsoksymetry

Dzisiejsza medycyna oferuje wiele praktycznych i niewielkich urządzeń medycznych, które w prosty sposób pozwalają monitorować i kontrolować stan naszego zdrowia. Wśród nich należy wymienić pulsoksymetr, który służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, czyli wysycenia krwi tlenem. Dodatkowo pozwala on zmierzyć puls, który bardzo często monitorowany jest w placówkach medycznych. Zatem, jak działa to urządzenie i dlaczego warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr?  


Zasada działania pulsoksymetru

Pulsoksymetr to niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, które bardzo często stosowane jest w placówkach medycznych i nie tylko. Służy ono do kontrolowania i monitorowania podstawowych parametrów życiowych, takich jak saturacja oraz czynność serca. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia medycznego jest jego nieinwazyjność, ponieważ pomiar odbywa się przez skórę. Dodatkowo wiele tego typu urządzeń umożliwia rejestrację zapisu, który można jednocześnie analizować w czasie rzeczywistym. Urządzenie swoje działanie opiera na pomiarze krwinek czerwonych, wykorzystując do tego celu dwie długości fali, czyli czerwone i podczerwień. Metoda spektrofotometrii transmisyjnej jest bardzo dokładna, dzięki czemu otrzymane wyniki są precyzyjne. Warto podkreślić, że na precyzyjność pomiaru nowoczesnych, współcześnie dostępnych urządzeń nie wpływa lakier na paznokciach, anatomia pacjenta, blizny czy grubość tkanki tłuszczowej pacjenta.


Kiedy zastosować pulsoksymetrię?

Pulsoksymetria to skuteczna metoda badania wysycenia krwi tlenem - pozwala również na pomiar czynności serca, czyli określenie pulsu. Pulsoksymetr służy do monitorowania stanu zdrowia pacjenta, jeśli chodzi o wspomniane, podstawowe parametry życiowe. Dlatego najczęściej pulsoksymetr stosowany jest na blokach operacyjnych, salach pooperacyjnych i wybudzeniowych oraz na oddziałach szpitalnych, kiedy zajdzie taka potrzeba. Używa się go również wszędzie tam, gdzie istotne są wszelkie zmiany stanu zdrowia w czasie trwania leczenia.  Pulsoksymetr to proste urządzenie medyczne, które wbrew pozorom jest bardzo dokładne. Odczytując wyniki na bieżąco, personel medyczny może szybko interweniować, gdy zaobserwuje coś niepokojącego. Urządzenie to pozwala także na długotrwałą kontrolę stanu zdrowia, którą pacjent może samodzielnie wykonać w domu. Urządzenie to polecane jest pacjentom, którzy leczą się kardiologicznie lub borykają się z bezdechem sennym.


Wyniki, jakie można odczytać na pulsoksymetrze

Urządzenie to pozwala kontrolować wysycenie krwi tlenem, dlatego warto poznać prawidłową wartość tego parametru. Prawidłowa saturacja mieści się w zakresie od 95 do 99 procent. Otrzymany wynik może zaburzać podwyższony poziom bilirubiny, karboksyhemoglobiny lub methemoglobiny, jak i ruch pacjenta.


Co warto wiedzieć o pulsoksymetrze?

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne, które dostępne jest na rynku w dwóch wersjach - zakładanej na palec i stacjonarnej. Pierwsze, jak już wspomniano, zakłada się na palec chorego i w tym momencie zaczyna się monitorowanie. Oczywiście poprzedzone jest to uruchomieniem urządzenia. Niewątpliwą zaletą pulsoksymetru jest jego mobilność, jaką zapewnia. Pomiaru można dokonać w dowolnym miejscu, jak i czasie. 


Typ stacjonarny stosowany jest w placówkach medycznych, szpitalach oraz domach opieki, gdzie wymagana jest dokładniejsza kontrola stanu zdrowia pacjenta. Pulsoksymetr może być wyposażony w znacznie więcej funkcji, wśród których należy wymienić na przykład: pomiar ciśnienia, temperaturę ciała czy pomiar częstotliwości oddechu. Dlatego to urządzenie może posiadać liczne odgałęzienia, które zakłada się na palec pacjenta, jego ramię czy płatek ucha. W przypadku noworodków, niemowlaków i małych dzieci, pulsoksymetr zakłada się na stopę lub nadgarstek małego pacjenta.