Produkty jednorazowego użytku wykorzystuje się w wielu branżach. Często jest to związane z zachowaniem higieny, a czasem po prostu potrzebą łatwego skorzystania z akcesoriów, które musimy w prosty sposób przetransportować lub wykorzystać w określonych warunkach. Stąd liczne ich zastosowanie zwłaszcza w medycynie. Z czego wykonuje się poszczególne wyroby medyczne tego typu?

Tworzywa sztuczne

Bardzo często akcesoria te produkowane są z tworzywa sztucznego, a więc mówiąc potocznie - plastiku. W praktyce stosuje się różne odmiany, choć ich zastosowanie wzbudza coraz większe kontrowersje. Niektóre mogą bowiem powodować pod wpływem temperatury wydzielanie się związków szkodliwych dla organizmu. Są również niebezpieczne dla środowiska, gdyż nie rozkładają się tak jak naturalne materiały. Branżą w której wciąż bardzo istotne pozostają tworzywa sztuczne jest medycyna, gdzie zastosowanie znajduje w szczególności PCV z którego produkuje się cewniki do odsysania, strzykawki oraz inne akcesoria tego typu. By trzymać się zasad ekologii odpadki te są jednak starannie selekcjonowane, by nie wyrzucano ich w niepożądanych miejscach. Dzięki temu nie ma takiego ryzyka niszczenia ekosystemu jak przez plastiki stosowane choćby w gastronomii.

Inne materiały

Wiele wyrobów medycznych musi być całkowicie sterylnych i z tego względu wykorzystuje się je tylko raz. Jednym z takich akcesoriów są spotykane w każdym ośrodku oraz szpitalu igły, które wykonuje się z metalu. Różnią się one długością i grubością, co będzie uzależnione od ich przeznaczenia. Z kolei szkło wykorzystuje się do przygotowywania niektórych typów probówek, często przeznaczonych do przetrzymywania próbek krwi i ich także nie można wykorzystywać po raz kolejny. Warto zwrócić uwagę na to, iż tego typu sterylne akcesoria umieszczone są z reguły w specjalnych opakowaniach papierowych lub plastikowych. Wreszcie często wykorzystywanym materiałem jednokrotnego użytku są włókna tkanin, w tym przede wszystkim gaza, służąca do przygotowania opatrunków.