Zastawki foniatryczne ułatwiające mówienie

Zastawki foniatryczne to produkt medyczny, który dedykowany jest osobom po przeprowadzonej tracheotomii. Produkt ten ma na celu ułatwienie i zarazem polepszenie wymowy pacjenta pod względem głośności mówienia oraz barwy głosu. To jego najważniejsza, istotna dla wielu pacjentów funkcja, jednak zalet tego produktu jest znacznie więcej. Serdecznie zachęcamy do lektury, w czasie której dowiecie się Państwo o przeciwwskazaniach do stosowania wspomnianej zastawki, zaletach tego produktu oraz zapoznacie się z najważniejszymi informacjami o zastawce foniatrycznej.


Korzyści wynikające z użycia zastawki foniatrycznej

Jedną z najważniejszych cech urządzenia, jakim jest zastawka foniatryczna, jest polepszenie wymowy przez pacjenta. Barwa głosu staje się czystsza, a wymowa głośniejsza i wyraźniejsza. Zastosowanie tego produktu medycznego sprawia, że pacjent może zapomnieć o wysiłku, skrępowaniu czy niewygodzie, jak to miało miejsce w przypadku starszych modeli. Można wręcz powiedzieć, że mówienie nie wymaga od pacjenta żadnego wysiłku. Głos, jego siła i barwa jest satysfakcjonująca zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia.


Nowoczesne zastawki foniatryczne wnoszą wiele korzyści w codzienne życie pacjenta. Wśród nich należy wymienić między innymi przywrócenie prawidłowego czucia w drogach oddechowych jak krtań i gardło. Dodatkowo produkt ten przyczynia się do prawidłowego wytworzenia ciśnienia w drogach oddechowych, co znacząco podnosi komfort życia każdego pacjenta. 


Jednocześnie ten produkt medyczny przyczynia się do kontrolowania wydzieliny w obrębie układu oddechowego. Wspomniana zastawka pozwala także silniej kaszlnąć, co jest zdecydowanie łatwiejsze dla każdego pacjenta. To również możliwość redukcji ilości wydzieliny, ponieważ uruchamiane są fizjologiczne systemy higieny oskrzeli. To kolejny element funkcjonowania organizmu chorego, który przyczynia się do poprawy jego komfortu oraz funkcjonowania na co dzień. 


Wskazania i przeciwwskazania do stosowania zastawek foniatrycznych


Do najczęstszych wskazań do stosowania zastawek foniatrycznych, jakie należy wymienić, należą przede wszystkim: guzy krtani, tracheomalacja, bezdech senny po tracheostomii podczas wentylacji czy w przypadku pacjentów z dwustronnym paraliżem strun głosowych (warto zaznaczyć, że dotyczy to przypadków bez znacznej niedrożności dróg oddechowych) Produkt ten dedykowany jest pacjentom, którzy: borykają się z chorobami nerwowo-mięśniowymi, są zależni od wentylacji mechanicznej, leczeni są na porażenie czterokończynowe czy doznali urazu głowy. 


Istnieje równie wiele przeciwwskazań do stosowania zastawki foniatrycznej, które mają na celu przyczynienie się do zdrowia pacjenta. Dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń personelu medycznego i przekazać wszelkie informacje, mogące mieć wpływ na poprawne działanie zastawki oraz komfort odczuwany przez pacjenta. Zdecydowanie zastawek tych nie wolno używać w czasie snu czy w przypadku zbyt obfitej i niekontrolowanej wydzieliny. Urządzenie to nie jest polecane osobom, które są nieprzytomne, w śpiączce, z rurką tracheotomijną piankową, z napompowanym mankietem oraz w przypadku pacjentów z ciężkim przewężeniem tchawicy lub krtani. Zastawki te są odradzane również pacjentom, którzy borykają się z mocno zredukowaną sprężystością płuc. 


Zastawki foniatryczne na rynku


Zastawki foniatryczne to produkt medyczny, który jest dość łatwo dostępny na rynku. Niemniej warto zapoznać się z nim, jak i skonsultować profesjonalistą, aby wybrać najlepszy produkt dla siebie. Godną uwagi zastawką jest z pewnością Passy-Muir, która zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz bardzo pozytywnie wpływa na jakość i wyraźne mówienie przez pacjenta. Produkt ten posiada również bardzo pozytywne opinie. Warto podkreślić jednocześnie, że to zastawka foniatryczna najwyższej jakości.