Współczesna medycyna oferuje pacjentom wiele funkcjonalnych i pomocnych urządzeń, które doskonale wspierają opiekę nad chorymi oraz ich leczenie. Niejednokrotnie ratują wręcz życie. Wśród nich dostępny jest także ssak elektryczny, który wygląda dość niepozornie. To jednak niezwykle cenne urządzenie dla osób mających problem z odkrztuszaniem pojawiający się po zabiegach, a także u chorych - leżących. Poprawia ogólny komfort, dzięki czemu wzrasta również poziom dobrego samopoczucia u każdego pacjenta.

Jak działa i do czego służy ssak elektryczny?

Urządzenie medyczne, jakim jest ssak elektryczny, działa poprzez wykorzystanie siły zasysania. W trakcie jego działania powstaje próżnia wynikająca z różnicy ciśnień pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym. Ssaki elektryczne różnią się między sobą przede wszystkim generowaną siłą ssania, dlatego warto uwzględnić to w trakcie zakupu. To niewątpliwie specjalistyczne urządzenie, które w wielu przypadkach jest niezbędne podczas służby medycznej. Służy do usuwania licznych wydzielin, mianowicie: śliny, krwi, ropy czy wymiocin. Urządzenie coraz częściej wykorzystywane jest również poza szpitalem, gdyż doskonale sprawdza się w karetkach, placówkach prywatnych oraz w domach. 


Ssak elektryczny charakteryzuje się dość prostą budową, w skład której wchodzi filtr antybakteryjny, zbiornik na wydzieliny, obudowa oraz urządzenie regulujące ciśnienie. Wspomniana obudowa bardzo często wykonana jest z materiału, który łatwo się czyści. Należy zauważyć, że posiada części wymienne, jak: dreny, filtry, zbiornik czy końcówki. Na częstotliwość wymiany na wpływ termin ważności produktu oraz jego przydatności, co zawsze określa producent w załączonej instrukcji lub na opakowaniu.

Ssak elektryczny - na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

Wybierając ssak elektryczny do domu, warto zainwestować w urządzenie charakteryzujące się mniejszą mocą oraz niezbyt dużym pojemnikiem zbiorczym w porównaniu do urządzeń stosowanych w placówkach medycznych. Sprzęt stanowi nieocenione wsparcie w przypadku wielu dolegliwości, dlatego znacząco ułatwia opiekę nad osobami w śpiączce, pacjentami leżącymi czy borykającymi się mukowiscydozą. To tylko część jednostek chorobowych, kiedy konieczne jest zastosowanie ssaka elektrycznego.


Rynek medyczny oferuje swoim klientom dwa rodzaje ssaków medycznych, wśród których dostępny jest elektryczny oraz ręczny. Bez względu na dokonany wybór przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wspomnianą już wcześniej siłę ssania. Powinna zostać dopasowana do ilości oraz rodzaju wydzieliny. Warto wziąć pod uwagę także moc oraz przepływ, który powinien spełniać oczekiwania użytkownika. Dodatkową kwestią są niewątpliwie koszty utrzymania zakupionego urządzenia medycznego, gdyż będzie to wpływać na miesięczny budżet. Nowe dreny, filtr, a może końcówki odsysające? To punkty, które zdecydowanie warto uwzględnić.

Ssak ręczny czy elektryczny - który kupić?

Proponowane rozwiązania, mianowicie ssak elektryczny oraz ręczny, mają wiele zalet. Potrzeby chorego i osoby użytkującej bywają jednak odmienne, dlatego warto przekonać się, jakie atuty posiada każde z dostępnych urządzeń medycznych. Ssak elektryczny może być zasilany z sieci. Urządzenie takie potrzebuje stałego dostępu do sieci elektrycznej, co w niektórych przypadkach bywa kłopotliwe. Kolejną propozycją jest ssak elektryczny zasilany akumulatorami. Zdarza się także, że niektóre modele posiadają dodatkowe udogodnienie. Jest nim zasilanie z gniazda zapalniczki samochodowej. Najważniejszym atutem tej propozycji jest jego mobilność, gdyż można stosować go poza domem. Ssak ręczny to natomiast bardzo poręczny produkt, gotowy do obsługi jedną ręką. Idealnie sprawdzi się w celach doraźnych, na spacerze czy w karetce. W momencie, gdy odsysanie płynów staje się codziennością, warto wybrać elektryczny ssak medyczny. 

Zalety ssaków elektrycznych

Nowoczesne ssaki elektryczne są nie tylko poręczne za sprawą niezbyt dużych rozmiarów, ale i bardzo lekkie. Dzięki temu stały się mobilne, co w wielu przypadkach poprawiło komfort życia niejednego pacjenta. Dodatkowo to urządzenie medyczne charakteryzuje się cichą pracą. Pozwala na bezpieczną opiekę nad noworodkami, dziećmi oraz osobami dorosłymi, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Z tego względu coraz częściej ssaki elektryczne stosowane są zarówno w szpitalach, jak i w domach.


Wiele produktów dostępnych na rynku pozwala na szybkie przywrócenie komfortu pacjentowi, jednocześnie może być używane w wielu sytuacjach. Spora część ssaków medycznych posiada również zasilanie sieciowe oraz bateryjne, przez co można z nich  korzystać dosłownie zawsze. Dostępne aktualnie jednostki charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz wydajnością, co znacząco wpływa na jakość użytkowania. Wiele modeli przystosowanych jest jednocześnie do pracy w warunkach domowych, a także szpitalnych. Dodatkowym atutem pozostaje cena ssaków medycznych, która jest nieporównywalnie niższa niż kilka lat temu.Jak działają i do czego służą ssaki elektryczne?