Terapia tlenowa, czyli inaczej tlenoterapia, to specjalistyczna metoda terapeutyczna wykorzystująca w swoim działaniu dobroczynne właściwości tlenu. Zwiększenie stężenia tego pierwiastka we wdychanym powietrzu jest zbawienne w wielu schorzeniach. Dotyczy sytuacji, gdy dochodzi do niedotlenienia organizmu z powodu różnych przyczyn.

Terapia tlenowa - wskazania


Terapia tlenowa jest wykorzystywana przede wszystkim w leczeniu chorób przewlekłych czy krótkotrwałych stanów, gdy dochodzi do niedotlenienia tkanek organizmu. W ostrych stanach nagłego niedotlenienia (np. z powodu zatrucia czadem, ataku astmy oskrzelowej lub innych przyczyn obrzęku płuc, zatrzymania krążenia czy asfiksacji) konieczne jest natychmiastowe podanie tlenu. Jest to środek ratujący wówczas życie pacjenta.

Przebieg terapii tlenowej

Decyzję o rozpoczęciu, sposobie prowadzenia oraz długości trwania terapii tlenowej podejmuje lekarz. W zależności od jej rodzaju może być stosowana w warunkach domowych lub konieczna jest hospitalizacja krótko bądź długoterminowa. Pod uwagę brany jest stan pacjenta, choroby współwystępujące i inne istotne czynniki.
Tlenoterapia w przypadku ostrych stanów ostrych prowadzona jest w specjalistycznych warunkach szpitalnych. Czasem może być konieczna również intubacja dróg oddechowych poprzedzająca kolejne działania. Schorzenia o charakterze przewlekłym umożliwiają często stosowanie terapii tlenowej w warunkach domowych. Tlen podawany może być na kilka różnych sposobów. Jest dostarczany za pomocą specjalnego cewnika nosowego, tzw. wąsów tlenowych (cewnik przeznaczony do dwóch otworów nosowych), maski twarzowej, namiotu tlenowego bądź respiratora. Szczególnie dwie ostatnie metody są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie w warunkach szpitalnych. Podobnie jak tlenoterapia hiperbaryczna wymagająca użycia tlenu o znacznie zwiększonym stężeniu (stosowana w przypadku silnego niedotlenienia zagrażającego życiu pacjenta), gdzie osoba umieszczana jest w specjalnej komorze hiperbarycznej.

W terapii tlenowej stosowane są specjalistyczne urządzenia, np. koncentrator tlenu EverFlo. Jest to sprzęt przeznaczony szczególnie do stosowania w warunkach domowych. Dzięki temu stacjonarnemu urządzeniu terapia tlenowa pacjenta jest zdecydowanie ułatwiona. Szczególnymi zaletami jest jego stosunkowo niewielka budowa, lekkość i łatwość przenoszenia oraz cicha praca. Jednocześnie pobór energii został zmniejszony, co gwarantuje oszczędność prądu podczas pracy urządzenia.