Ososba która podejrzewa u siebie bezdech senny powinna udać sie do poradni pulmunologicznej w celu umówienia się na badanie polisomnograficzne, dzięki któremu lekarz może stwierdzic czy dana osoba wymaga leczenia aparatem CPAP.
Na podstawie wykonanaych badań lekarz wystawia zlecenie na refundację aparatu, które możesz zrealizować w placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ.
Czym jest refundacja?
Refundacja to możliwość nabycia produktów (leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych), których cały lub częściowy koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak uzyskać refundację na aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego P.102 ?
Zlecenia na aparat CPAP/BIPAP może wystawić lekarz:
- pulmonolog, pulmonolog dziecięcy,
- ftyzjatra, ftyzjatra dziecięcy,
- internista,
- laryngolog,
- neurolog,
- kardiolog,
- geriatra.
Ile wynosi limit refundacji na aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego P.102 ?
Limit refundacji NFZ sprzętu dla osób dorosłych wynosi 1890zł, a dla dzieci poniżej 18. roku życia – 2100zł.
W przypadku, gdy cena wybranego aparatu przekracza wysokość powyższego limitu, niezależnie od tego czy urządzenie jest przeznaczone dla dziecka czy dorosłego, klient musi pokryć różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji.
Refundacja przysługuje raz na 5 lat. zlecenie jest ważne przez rok od daty wystawienia. Podstawowym warunkiem otrzymania refundacji NFZ na zakup aparatu do leczenia obturacyjengo bezdechu sennego CPAP jest rozpoznanie obturacyjnego bezdechu sennego.
Realizacja E-zlecenia NFZ
Elektroniczne zlecenie (e-zlecenie) wystawione przez lekarza w systemie jest weryfikowane i zatwierdzane przez system Narodowego Funduszu Zdrowia.
Sklep medyczny, który ma podpisaną umowę z NFZ może zweryfikować i zrealizować wniosek na podstawie 13 cyfrowego Unikalnego Numeru Identyfikacyjnego zlecenia i nr PESEL.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Czym jest aparat CPAP - skuteczność leczenia |
Profilaktyka chorób układu oddechowego |
Bezdech senny – objawy, jak leczyć? |
Najczęstsze przyczyny chorób układu oddechowego |