Komory inhalacyjne trafiły do sprzedaży już w 1971 roku. Choć współczesne urządzenia medyczne różnią się od swoich pierwowzorów pod względem budowy czy komfortu używania, to nadal pełnią taką samą funkcję – ułatwiają podanie leków wziewnych u pacjentów, u których mogą pojawić się problemy z przyjmowaniem ich bezpośrednio z inhalatora ciśnieniowego. Jak są zbudowane komory inhalacyjne, kto powinien je stosować oraz dlaczego warto kupić jedną z nich? Zapraszamy do lektury!

Co warto wiedzieć o tubach inhalacyjnych dla dzieci i dorosłych?

Komory inhalacyjne są nazywane także tubami inhalacyjnymi albo spejserami. To uniwersalne sprzęty medyczne, które stosuje się przede wszystkim w leczeniu chorób układu oddechowego poprzez aerozoloterapię. Warto podkreślić, że należy używać ich nie samodzielnie, a w połączeniu z inhalatorem ciśnieniowym z dozownikiem. W zależności od modelu, na którego zakup się zdecydujesz, tuba inhalacyjna może być wyposażona albo w ustnik, albo w maskę na twarz.

A jak działają komory inhalacyjne? Stosowanie inhalatora ciśnieniowego samo powoduje natychmiastowe uwolnienie całej dawki medykamentu, który często osadza się w jamie ustnej. Dzięki tubie inhalacyjnej medykament jest zatrzymywany w środku i "dawkowany" za każdym razem, gdy pacjent bierze głęboki oddech. Efekt? Można przyjmować maksymalną dawką leku, jednocześnie ograniczając ewentualne skutki uboczne aerozoloterapii.

Komora inhalacyjna – dla dzieci i nie tylko. Kto powinien jej używać?

Najczęściej rodzice decydują się na zakup komory inhalacyjnej dla swoich dzieci, zwłaszcza modelu z dodatkiem maski na twarz zamiast ustnika. Na tym jednak jej zastosowanie się nie kończy. Jak się okazuje, jest ona równie dobrym rozwiązaniem w przypadku seniorów z obniżoną odpornością oraz osób niepełnosprawnych, które z powodu stanu zdrowia fizycznego albo psychicznego nie są w stanie korzystać z inhalatora ciśnieniowego. Dodatkowo tuba inhalacyjna dla dzieci i dorosłych pozwala również uzyskać maksymalny efekt terapeutyczny, dlaczego z powodzeniem może sięgać po nią każdy pacjent, któremu przepisano aerozoloterapię.

Komory inhalacyjne – najważniejsze zalety

Komory inhalacyjne mają kompaktowy kształt, który bez problemu zmieści się w każdej torbie czy plecaku. Dzięki temu są doskonałym towarzyszem każdej podróży, podczas której musisz mieć pod ręką leki na astmę czy inne choroby układu oddechowego. Są również bezproblemowe w obsłudze i połączeniu z inhalatorem ciśnieniowym (należy włożyć go do otworu i gotowe), a także łatwe w czyszczeniu. Warto poświęcić odrobinę więcej czasu na usunięcia z wnętrza tuby inhalacyjnej dla dzieci substancji czynnej, która przyczynia się do rozwoju bakterii i grzybów.

Ogromną zaletą komór do inhalacji dla dzieci i dorosłych jest również minimalizacja ewentualnych skutków ubocznych występujących w trakcie terapii kortykosteroidami. Zaliczamy do nich chrypkę, uczucie przesuszenia gardła, jego podrażnienie, a nawet kandydozę w obrębie buzi. To wszystko dzięki temu, że komory inhalacyjne chronią przed osadzaniem się leków wziewnych w środku jamy ustnej, a zamiast tego pomagają w dostarczeniu ich bezpośrednio do płuc.

Jak się okazuje, korzystanie z tuby inhalacyjnej dla dzieci i dorosłych jest jednym z najlepszych sposobów na przyjmowanie leków u osób z astmą i przewlekłymi obturacyjnymi chorobami płuc. Dodatkowo tego typu urządzenia medyczne są niedrogie, dzięki czemu przy niskich kosztach zakupu znacząco zwiększają komfort leczenia młodszych i starszych pacjentów.

Czy komory inhalacyjne mają jakieś wady?

Popularność, jaką cieszą się od lat tuby inhalacyjne dla dzieci i nie tylko, nie jest przypadkowa. Razem długą listą korzyści idą w parze nieliczne wady, do których możemy zaliczyć przede wszystkim konieczność regularnego czyszczenia. Nie powinien być to jednak problem, ponieważ współcześnie producenci dbają o to, aby zachowanie higieny sprzętu medycznego było jak najmniej skomplikowane i jak najszybsze.

Jak korzystać z komory do inhalacji dla dzieci? Praktyczne wskazówki

Kupując komorę do inhalacji dla dzieci, znajdziesz w opakowaniu szczegółowe informacje na temat jej prawidłowego stosowania. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby mieć pewność, że każdorazowo jest dostarczana do dróg oddechowych maksymalna dawka. W przypadku maluchów niezbędna jest pomoc rodzica w nałożeniu maski na twarz w taki sposób, aby obejmowała usta i nos. Po uwolnieniu leku dziecko powinno wziąć 2-5 głębokich wdechów.

Gdzie kupić komorę do inhalacji dla dzieci i nie tylko?

Jeżeli po przeczytaniu naszego artykułu zdecydujesz się na zakup komory inhalacyjnej, to najlepszym wyborem jest zakup urządzenia w sklepie medycznym, takim jak Oddychasz.pl. U nas możesz nabyć sprzęt zarówno stacjonarnie, jak i online, dobierając odpowiedni rozmiar komory inhalacyjnej dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.CZYTAJ RÓWNIEŻ: